Zpravodajství

VIDEO: Ordinace praktických lékařů zůstaly zavřené

Většina praktických lékařů v Česku ve středu zavřela ordinace. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro příští rok. Podle doktorů byly platby nízké. I když zdravotní pojišťovny nyní přislíbily jejich zvýšení, někteří lékaři ani s novými částkami spokojeni nejsou a chtějí ambulance zavřít na delší dobu.

Přestože se ve středu v některých regionech neotevřely dveře i více než 90 procent ordinací, Česká lékařská komora a ministerstvo zdravotnictví žádnou stížnost od pacientů zatím neobdržely.

Sdružení praktických lékařů (SPL) ohlásilo protest začátkem září. Od té doby jednalo se zdravotními pojišťovnami o zvýšení navrhovaných úhrad za péči na rok 2008. Místo nynějších 36 korun měsíčně za každého pacienta v kartotéce požadovali praktici 55 korun. Hodnotu bodu, kterým se oceňují některé výkony a ošetření, chtěli zvednout z 92 haléřů na 1,10 koruny.

Pojišťovna přistoupila na kompromis

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim po vyjednávání nabízí 42 korun za pacienta, zaměstnanecké pojišťovny pak 40 korun za pacienta a korunu za bod.

O návrhu "42 korun za pacienta a koruna za bod" dnes praktici hlasovali na seminářích, které se konaly po celé republice. Lékařka Irena Kudrnovská označila výsledek jednání za "kompromis mezi stropem pojišťoven a podlahou lékařů". Podle místopředsedy SPL Jana Jelínka nebylo ale nyní možné vyšší částky dohodnout. Platby za pacienta představují asi 85 procent příjmů ordinace, zbytek jsou peníze za body. Podle vedení SPL by se tak příjmy lékařů mohly zvýšit v průměru o 15 procent. Další finance by doktorům měly zajistit i poplatky, které by měli od nového roku vybírat od pacientů.

Spokojenost? Jak kde

Zatímco dvě stovky pražských praktiků návrh úhrad drtivou většinou odhlasovaly, v jiných regionech lékaři s výsledkem jednání spokojeni nebyli. Například doktoři z Jihlavska uložili vedení sdružení, aby vyjednalo vyšší úhrady. Jsou připraveni v protestech pokračovat a své ordinace zavřít na několik dní. Čtvrtina praktiků, kteří se jihlavské akce zúčastnili, je pak ochotna dokonce pro příští rok neuzavřít s pojišťovnami smlouvu a peníze od pacientů vybírat přímo.

Ani zlínským lékařům se výsledek nelíbí. Znovu jsou připraveni protestovat v říjnu, kdy plánují zavření ordinací na tři dny. V protestech chtějí pokračovat i lékaři z Ostravska. Podle členky sdružení ostravských praktiků Marie Manouškové není požadavek na úhradu 55 korun za pacienta smyšlený. Pokud prý lékaři dostanou méně, nepokryje jim to náklady na ordinaci. Doktoři to prý loni propočetli z daňových přiznání.

Financování neláká mladé doktory

Praktický doktor v ČR dostává od pojišťovny měsíčně podle dostupných údajů v průměru asi 110.000 korun, z toho 70.000 až 80.000 činí náklady. Lékaři tak zbývá zhruba 30.000 korun před zdaněním.

Financování je podle sdružení praktických lékařů jedním z důvodů, proč se mladí doktoři do oboru příliš nehrnou. Podle Jelínka by tak v Česku mohl být za pár let lékařů nedostatek. Z analýzy sdružení Praktik.cz totiž vyplývá, že čtvrtina z asi 5300 praktických lékařů v ČR je starší 65 let. Do deseti let by to mohla být polovina. Do oboru by každoročně mělo přijít asi 150 nových lékařů, aby praktiků neubývalo. V minulých letech nastoupila ročně asi stovka doktorů, loni několik desítek a letos jen šest.

Přestože ani ministerstvo, ani komora stížnosti od pacientů ve středu neobdržely, mnohé lidi zavřené dveře ordinací nenadchly. "Je to hrozné, zrovna když jednou za čas potřebuji doktora, tak tu není," zlobila se mladší žena v Plzni. Jiní pacienti měli ale pro protestující lékaře pochopení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz