Zpravodajství

Češi pozor: v Itálii řádí nebezpečný virus původem z Afriky!

Chystáte se vyrazit užít si slunce a tepla do Itálie? Pokud míříte na sever země, mějte se na pozoru! Vyskytla se tam totiž nebezpečná epidemie onemocnění chikungunya. Nemoc se dosud vyskytovala výhradně pouze v Africe a jihovýchodní Asii. "Hlášeno máme 135 nových případů onemocnění," řekl serveru nova.cz mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

"Nemoc v Itálii překročila hranici epidemie, proto nás hlavní hygienik ČR Michael Vít požádal, abychom informovali českou veřejnost o výskytu tohoto viru. Informaci považujeme za důležitou, protože jednak je Itálie třetí nejoblíbenější turistickou destinací Čechů, a za druhé právě teď na podzim je sever Itálie hodně v kurzu. Lidé tam směřují za podzimními poznávacími zájezdy, například do Benátek, Milána apod.," doplnil Okamura.

Která oblast je zasažena nejvíc?

Podle Okamury je epidemií nejvíce zasažen sever Itálie, oblast Raveny, kde během dvou letních měsíců onemocnělo 135 lidí.

Kde se berou afričtí komáři v Evropě?

Odpověď je podle Tomia Okamury jednoduchá. „Vlivem klimatických změn a oteplování dochází k migraci hmyzu a zvířat, která jsou typická jen pro určité části země. V Řecku nebo také v Itálii, stejně jako všude v přímořských lokalitách v Evropě, bývá poslední roky i přes 40 stupňů. Zní to možná úsměvně, ale komáři si myslí, že jsou vlastně v Africe, v podnebí, na které jsou zvyklí," řekl nám Okamura.

Tváří se jako chřipka

Virus byl poprvé izolován v Tanzánii a Ugandě v roce 1963. Jeho jméno pak pochází z postoje (držení) těla pacienta. Ve swahilštině "chikungunya" znamená kráčet ohnutý/skloněný.

Nemoc je přenášena z člověka na člověka moskyty. A jak poznáte, že máte virus v těle? Mohlo by se zdát, že vás postihla úplně obyčejná chřipka. "Hlavním symptomem bývá horečka, bolesti kloubů, svalů a hlavy. Navíc se ale objevuje krvácení z nosu, dásní atd.," řekl našemu serveru hlavní hygienik ČR Michael Vít. "Tato nemoc u neoslabených jedninců nezanechává trvalé následky. U osob s poruchami imunity, u těhotných žen nebo u osob trpících dalším chronickým onemocněním může mít těžší průběh," doplnil Vít.

Prevence a léčba

Pokud se chystáte na podzim na výlet do romantických koutů severní Itálie a patříte mezi lidi s chronickým onemocněním, měli byste situaci konzultovat s lékařem.  "To samé platí i pro těhotné ženy a děti do 12ti let," doplnil Vít.

"K léčbě jsou vhodná nesteroidní antipyretika, antiflogistika, analgetika," dodal.

Všichni cestovatelé do zemí s výskytem chikungunyi by pak měli dodržovat preventivní opatření v podobě užívání repelentů a sítí, moskytiér, hlavně v období největší aktivity moskytů, tj. brzo ráno a večer. Těhotné ženy a děti mladší 12 let by měly před použitím repelentů kontaktovat svého lékaře nebo lékárníka.

Pro novorozence mladší 3 měsíců se použití repelentů nedoporučuje, lze však použít repelentem ošetřená lůžka a sítě. V případě poštípání moskytem v zemích s výskytem chikungunyi je vhodné po dobu 5-7 dnů (inkubační doba) věnovat pozornost výše uvedeným klinickým projevům (horečka, bolesti kloubů, svalů a hlavy) a v případě jejich objevení kontaktovat svého praktického lékaře.

Lidé vracející se ze zemí s výskytem této infekce nesmí po dobu 1 měsíce po návratu do ČR darovat krev.

Kde se vyskytuje?

Výskyt chikungunyi je endemický v některých částech Afriky, jihovýchodní Asie a na indickém subkontinentu. V Africe bylo nejvíce indikovaných případů v letech 1957 až 1974 v Ugandě, Kongu, Nigérii, Ghaně a Zimbabwe. Sérologické studie prokázaly virus také v Senegalu, Burkina Faso a Kamerunu. V posledních letech se virus chikungunyi vyskytoval v Asii, hlavně na Filipínách, Malajsii, Kambodži, jižní Indii a v Pakistánu.

V roce 2005 začalo šíření nemoci z Komorských ostrovů, posléze bylo zaznamenáno z Mauritia a Mayotte a konečně propuklo v plné síle na ostrově La Reunion v březnu 2005, kde onemocnělo na 300 000 lidí.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz