Zpravodajství

Svazu měst a obcí se nelíbí zálohy za PET lahve

Svazu měst a obcí se nelíbí zálohy za PET lahve
Zdroj: TV Nova

Proti plánu ministerstva životního prostředí na to, aby se za PET lahve a plechovky platily zálohy, se bouří Svaz měst a obcí. Není přitom první. Návrh už dříve kritizovaly potravinářská komora a další oborové organizace. Ministerstvo ale veškeré pochybnosti odmítá.

V třídění odpadu patří Češi mezi nejlepší v Evropě. V dubnu přesto přišel ministr životního prostředí s nápadem PET lahve a plechovky zálohovat. To ale pobouřilo odborníky, nápoje by prý kvůli tomu zdražily.

Teď se ke kritikům přidal i Svaz měst a obcí. Bojí se, že vratné lahve by mohly snížit množství vytříděného odpadu. Obce přitom dostávají za vytříděné PET lahve peníze jako za druhotnou surovinu.

Ministerstvo životního prostředí to ale odmítá. Například kelímky od jogurtů a další plastové nádoby se prý budou třídit dál.

Údajná arogance ministerstva

Ke Svazu měst a obcí se přidávají i potravinářské organizace. A všichni říkají: ministerstvo s námi vůbec nejedná.

Zatím se předpokládá, že záloha na PET lahve by mohla být tři až pět korun. Týkat by se to mělo i plechovek. Podobně to funguje např. v Německu nebo Švédsku.

Jak konkrétně by měl systém vratných nápojových obalů fungovat, by mělo být jasné do konce roku. V lednu by zákon mohla projednat vláda.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vojáci z Azovstalu půjdou před soud

Ukrajinští vojáci zajatí v továrním komplexu Azovstal půjdou před soud v separatistické Doněcké lidové republice. Uvedl to v pondělí vůdce samozvané republiky Denis Pušilin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také sdělil, že výměna obránců Azovstalu za proruského oligarchu Viktora Medvedčuka není pravděpodobná. "Medvečuk je občan Ukrajiny. Nemá žádné napojení na Rusko a není voják. Lidé zajatí v Azovstalu jsou vojáci, je to úplně jiná kategorie lidí. Mluvit o nějakých dohodách je obtížné," řekl Peskov.

Píše se na Deník.cz