Zpravodajství

Vyhýbání se trestu je legální, tomu ale bude konec!

V Česku je podle nejnovějších údajů už přes 6100 odsouzených, kteří nenastoupili do vězení. Jejich počet každým rokem narůstá. Ministerstvu spravedlnosti už došla trpělivost a chce vyhýbání se trestu zavést jako trestný čin.

 

Podnikatel Tomáš Pitr odsouzený k pěti letům za daňové podvody měl už v červnu nastoupit do pražské pankrácké věznice. Jenže se vypařil a teď už po něm několik měsíců pátrá policie. Pitr může být klidný. Za to, že se skrývá a do vězení nepřišel, mu nic nehrozí.

Jak nám řekl Pitrův obhájce Jiří Teryngel, pokud do vězení nenastoupí, ještě není ve výkonu trestu, takže to není samostatný trestný čin.

Jen na pankrácké věznici se mělo k výkonu trestu nahlásit přes tisíc lidí. A celorepublikově počet lidí vyhýbajících se vězení každým rokem přibývá. Podle nejnovějších údajů je jich už 6146.

Chystá se změna

Ministerstvu spravedlnosti už došla trpělivost. Do sněmovny poslalo novelu trestního zákona a odsouzeným, kteří ještě nejsou za mřížemi, vzkazuje šéf resortu Jiří Pospíšil: odsouzený, který dobrovolně nenastoupí výkon trestu může být odsouzen až na dva roky anebo mu může být uložen peněžitý trest. Nebude moci žádat v polovině trestu o podmíněné propuštění.

Ve věznicích není místo

Jenže už teď všech třicet pět věznic s 19 tisíci odsouzenými praská ve
švech. Kdyby se hříšníci rozhodli do vězení přijít, nebylo by pro ně místo.

"Museli bychom to řešit tak, že bychom zvýšili počet lidí na celách," řekl nám mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer.

Na stavbu nových věznic totiž nejsou peníze. V Rapoticích u Brna má vyrůst první státní věznice placená z peněz soukromé firmy. Projektová dokumentace už je prý zpracovaná, čeká se jen na to, co bude dál.

"Pokud projekt schválí vláda, může být v průběhu příštího roku realizován," řekl Jiří Pospíšil.

Novela nyní čeká na schválení, pokud projde, čekají na hříšníky: příšnější tresty už příští rok.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz