Zpravodajství

Vláda není nakloněna investičním pobídkám

Vláda není nakloněna investičním pobídkám
Zdroj: TV Nova

Hospodářská komora začala bojovat za zrušení investičních pobídek. Podle ní poškozují českou ekonomiku - zvýhodňují hlavně zahraniční firmy a čeští podnikatelé tak přicházejí o zaměstnance, které státem dotované firmy můžou přeplatit.

Ministr Říman i Nečas souhlasí a pobídky plánují postupně zcela zrušit. U opozice, která je zavedla jejich plán pravděpodobně neuspěje.

Měly přilákat zahraniční investory, moderní technologie a snížit nezaměstnanost. V případě továrny na televize v Hranicích na Moravě to úplně nevyšlo - stát jí vyplatil jeden a půl miliardy na tři tisíce pracovních míst. Továrna ale po šesti letech končí
a ve velkém propouští.

Českým firmám se to nelíbí

Kvůli pobídkám ale válčí i české firmy. Plzeňský prazdroj dostal ze státního 680 miliónů - ostatní pivovary nic a stěžují si u Evropské komise.

Stát podporuje podle nich z našich daní vlastně nejsilnějšího lídra na trhu. To vytváří nerovnou situaci na trhu.

Hospodářská komora chce pobídky úplně zrušit - dostávají je hlavně zahraniční firmy, které pak prý těm českým kradou a přeplácejí zaměstnance.

Stát už vyplatil za sedm let 150 miliard. Tím to ale ještě zdaleka nekončí.

Mají nulový efekt pro českou ekonomiku a my pobídky budeme postupně rušit - tvrdí ministr průmyslu a obchodu. Pomoct by měla i poslední novela.

"Pokud by to Hospodářská komora chtěla zrušit úplně, tak bychom s tím samozřejmě nesouhlasili, protože by to bylo v neprospěch českého hospodářství," řekl poslanec ČSSD Milan Urban.

K úplnému zrušení investičních pobídek by mohlo nejdříve dojít v polovině příštího roku.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedm miliard korun.

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz