Zpravodajství

Bílá pastelka pro lepší svět nevidomých

Žijí život ve věčné tmě, bez barev, bez modré oblohy, bez slunce. Zkoušeli jste někdy dělat věci poslepu? Ne? Tak si to vyzkoušejte. Není to žádný med. Na vlastní kůži si to můžete otestovat hned v pondělí. A to v rámci veřejné sbírky Bílá pastelka, která se v Česku koná v rámci Mezinárodního dne bílé hole.

V pondělí 15. října se ve 250 městech po celé republice koná osmý ročník veřejné sbírky Bílá pastelka. Celý den budete mít možnost si od dvojic dobrovolníků za 20 korun koupit bílou pastelku - symbol světa nevidomých. Sbírka bude ve všech krajských městech.

Navíc v Chebu, Opavě a Blansku bude doplněna informačními stánky s doprovodným programem. Právě tam si budete moci vyzkoušet běžné denní činnosti „poslepu". Výtěžek sbírky bude využit na speciální výukové programy pro těžce zrakově postižené.

Mezinárodní den Bílé hole

Sbírka Bílá pastelka se koná u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole. Záštitu nad ní už tradičně převzala hraběnka Mathilda Nostitzová, patronka zrakově postižených v České republice. Hraběnka Nostitzová spolu s herečkou Evou Holubovou podpoří sbírku prodejem bílých pastelek na pražském Václavském náměstí. Navíc se v Praze představí nevidomí hudebníci ze skupin Klec, Abnormal, Mraskano a zpěvačka Lenka Kosinová. V Hradci Králové si budou moci návštěvníci stánku vyzkoušet i výletní jízdu městem na tandemovém kole.

Sbírku pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Tyfloservis a krajskými TyfloCentry. Výtěžek ze sbírky bude rozdělen ve vnitřním výběrovém řízení na speciální výukové programy pro těžce zrakově postižené, které poskytují organizátoři sbírky.

Peníze půjdou na výukové programy

Základem rehabilitace nevidomých a slabozrakých je snaha o jejich maximální samostatnost a navrácení zpět do běžného života, např. formou výuky prostorové orientace a samostatného pohybu, Braillova bodového písma, doporučením vhodných rehabilitačních a kompenzačních pomůcek a nácviku práce s nimi. Dobré zvládnutí těchto dovedností vyžaduje několik měsíců intenzivního tréninku.

I letos je navíc možné přispět na sbírkové konto prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS PASTELKA na číslo 87777.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz