Zpravodajství

Divadla se dočkala, granty budou rozdělovány jinak

Divadla se dočkala, granty budou rozdělovány jinak
Zdroj: TV Nova

Nový systém rozdělování grantů pro divadla schválila rada hlavního města. Podle některých měl být ten původní nespravedlivý k některým scénám. Ředitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl podal dokonce žalobu k mezinárodnímu arbitrážnímu soudu. Schvalovat ho ale ještě bude zastupitelstvo hlavního města.

Právě obsah onoho dokumentu by měl podle pražských radních sporné rozdělování milionů do divadel napravit. Peníze se nově nebudou rozdělovat jen na základě subjektivních kritérií, ale budou podporována divadla, kam lidé rádi chodí.

Peníze do divadel se dosud rozdělovaly podle posuzování grantová komise. Mezi její kritéria patřila objevnost dramaturgie, mezinárodní přesah nebo třeba intelektuální přínos.

Pro rozdělování milionů jsou to ale podle některých divadelníků těžko měřitelné podmínky. Proč některá divadla dostala statisíce a některá ani korunu, pak zdůvodňovala grantová komise velmi jednoduše.

Nový systém slibuje změnu

Nový systém má teď přinést změnu. Peníze se mají rozdělovat podle čtyř kategorií. Roli bude hrát počet prodaných vstupenek nebo třeba umělecké hodnoty. Velké podpory se dočkají i mladí divadelníci. Změnu čeká i samotné obsazení grantové komise. Ta by měla být složena pouze z odborníků a třetina odborníků by měla být každý rok nová.

Jestli bude nový systém rozdělování peněz divadlům platit, záleží ještě na schválení zastupitelů hlavního města. Zabývat se jím budou už za týden.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz