Zpravodajství

VIDEO: Turisté už jsou z Egypta zpět, cestovka peníze asi nezaplatí

VIDEO: Turisté už jsou z Egypta zpět, cestovka peníze asi nezaplatí

180 klientů cestovní kanceláře Sunny Days dorazilo v úterý časně ráno konečně do Česka. Letoun dosedl na pražské ruzyňské letiště krátce před pátou hodinou.

Zdroj: TV Nova

Turisté uvízli v neděli v Egyptě kvůli poruše letadla společnosti Koral Blue. Ta má smlouvu s cestovní kanceláří a několikrát let posunula. Naděje turistům svitla poté, co se na letišti objevilo náhradní letadlo objednané z Turecka. Jak se však ukázalo, nové letadlo nemělo přístup do vzdušného prostoru zemí EU a ani potřebnou egyptskou licenci.

Klienti se tak museli vrátit zpět do hotelu, ačkoliv už mnozí byli odbaveni a prošli pasovou kontrolou. Někteří z nich si stěžovali na údajné špatné zacházení ze strany pracovníků letiště, kteří jim prý hrozili násilím v případě, že se dobrovolně nevrátí na hotel.

Sunny Days se brání

Sunny Days se od začátku brání, že za zpoždění nemůže, prý je to vina letecké společnosti. Klienti mají ale podepsanou smlouvu s cestovními kancelářemi a tam prý také mají směřovat reklamace.

Odpovědnost skutečně nese dopravce, ale v tomto případě platí, ať se klienti obrací na kanceláře, kde zájezd nakoupili.

Podle právníků je lhůta na uplatnění reklamace tři měsíce. Letecká společnost, se kterou měli lidé letět, je z Egypta, a proto turisté nemají nárok na odškodnění za zrušený spoj, které je běžné u všech aerolinek v EU. To by podle platných norem bylo více než 200 eur na osobu.

Úřad pro civilní letectví radí lidem, aby si při koupi zájezdu dobře prověřili, s jakou leteckou společností poletí. 

Všude dobře, doma nejlíp

Když nebyla cestovka schopna zajistit náhradní letoun, objednala cestovní kancelář po více jak 30 hodinách let s českou společností.
Po dvou dnech nervů a nejistoty tak byli všichni rádi, že jsou doma. Klienti společně zvažují vymáhání odškodného. Zatím ale nevědí, jestli po cestovní kanceláři, nebo letecké společnosti.

Sunny Days patří k největším cestovním kancelářím v ČR a i nyní v říjnu odbavuje na dovolenou s českými turisty pět letadel týdně. Problém s odletem z Egypta není ojedinělý; před týdnem zůstali její klienti na letišti v tuniském Monastiru 17 hodin.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz