Zpravodajství

Rómové vysoudili omluvu, odškodné nedostanou

Rómové vysoudili omluvu, odškodné nedostanou
Zdroj: TV Nova

Bývalí policisté Marek Vraštil a Karel Berousek se musejí omluvit dvěma členům romské rodiny Danišových z Popovic na Jičínsku. Někdejší policisté ale nemusejí rodině zaplatit odškodné 300 000 korun, které požadovala. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Hradci Králové.

Bývalí policisté údajně v roce 2003 společně s dalším neznámým mužem vnikli do bytu rodiny a napadli některé její členy.

Už v roce 2005 byli u okresního soudu v Jičíně oba odsouzeni k podmínečným trestům jednoho roku, respektive 20 měsíců. Obžalobě se podařilo prokázat, že skutečně po nějaké oslavě narozenin oba muži vtrhli do bytu Danišových, slovně je uráželi a dokonce je fyzicky napadli.

Na peníze nemají nárok

Danišovým soud dokonce přiřkl i bolestné ve výši několika tisíc korun. Ovšem asi rok po skončení procesu Danišovi podali novou žalobu s tím, že chtějí písemnou omluvu a dalších celkem asi 300 000 korun jako odškodnění.

Soudkyně rozhodla tak, že oba bývalí policisté musí zaslat dopis, ve kterém se omlouvají dvěma ze tří žalobců. Těm, kteří byt obývají a kteří byli skutečně napadeni. Třetímu žalobci, Ĺubice Danišové mladší se prý nic nestalo a navíc to nebyl její byt, takže u ní prý k omluvě není důvod. Na finanční odškodnění mohou Danišovi zapomenout, protože prý ani útok ani nadávky nebyly rasově motivované.

Co tomu rozsudku říkají obě strany se neví. Do soudní síně totiž přišlo jen několik novinářů. Židle určené pro obě strany sporu zůstaly prázdné.

Podají odvolání

Dnešní vynesení rozsudku sledovala kromě novinářů pouze zástupkyně Ligy lidských práv Jana Koláčková, která řekla, že po domluvě s klienty podá v případu odvolání.

"Rozhodně s rozsudkem nejsme spokojeni, podle nás došlo k nepochopení pojmu psychická újma. Soud měl klást důraz například na to, že tam byla těhotná žena, policisté tam vnikli v nočních hodinách a přepadli tam rodinu, které nadávali," řekla Koláčková.

Žaloba prý byla nedůvodná

Právní zástupci bývalých policistů během projednávání případu před soudem tvrdili, že žaloba je nedůvodná a upozorňovali na rozpory ve výpovědích členů romské rodiny. Vraštil, který byl odsouzen za porušování domovní svobody na 20 měsíců s odkladem na čtyři roky, před soudem několikrát řekl, že je nevinný.

Někdejší kolega Berousek, který však před soudem nevypovídal, byl potrestán ročním vězením s podmíněným odkladem na tři roky. Bývalí členové pražské pořádkové jednotky do bytu romské rodiny vtrhli po oslavě narozenin, podle spisu napadli také další obyvatele Popovic. To se však nepodařilo před soudem prokázat.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz