Zpravodajství

Poslanci si chtějí zkrátit pracovní dobu

Poslanci si chtějí zkrátit pracovní dobu
Zdroj: TV Nova

Trochu neobvyklý spor se teď rozhořel mezi našimi poslanci. Stručně řečeno, dohadují se o to, jestli si zkrátí pracovní dobu. Někteří si myslí, že sedět ve Sněmovně a hlasovat 10 hodin denně je příliš. A to i přesto, že asi hodinu z toho mají oběd a zasedají jen několik dnů v měsíci. Hájí se tím, že mají vedle toho řadu jiných povinností. Některé kolegy tím ale velmi popudili.

Často je vídáme, jak se střídají u řečnického pultíku a polemizují o zákonech. Někdy to však není s jejich pozorností valné.

Ideálním příkladem jsou interpelace na členy vlády - poslanecké lavice jsou hodně prořídlé. Možná i to je důvod, proč mezi lidmi poslanci moc oblíbení nejsou.

Poslanci jsou ale přesvědčeni, že jim veřejnost křivdí. Hájí se tím, že vedle schůze mají také další povinnosti: třeba být ve výborech či studovat nové zákony. "Neustále bojuji s nedostatkem času," stěžuje si poslanec David Rath.

"Nám se stává, že spíme čtyři hodiny denně a potom ten výkon ve sněmovně není valný," říká poslankyně Kateřina Jacques.

Co s tím? Někteří poslanci v čele s Davidem Rathem chtějí, aby se zasedání sněmovny zkrátilo.

Dnes začínají jednat a hlasovat v 9 ráno a končí v 7 večer. Zpravidla mají ale hodinu a půl na oběd.

I tak je to podle nich neúnosné. A tak zvažují, že schůzi zkrátí alespoň o hodinu.

Hlasovat 10 hodin a udržet koncentraci je podle Ratha problém. Navíc holdují pro to, aby se zákony projednávaly pomaleji.

Ne všem poslancům se to ale zamlouvá. "Není důvod, aby se měnila pracovní doba," říká Jan Kasal. Dá se tedy očekávat, že kolem pracovní doby poslanců bude ještě rušno.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz