Zpravodajství

Vězni už nesmějí odmítnout práci

Vězni už nesmějí odmítnout práci
Zdroj: TV Nova

Zdraví vězni nesmí odmítnout pracovat pro obce a kraje. Právě tuto novelu dnes schválili poslanci. Povinnost vězňů pracovat by měla vyřešit nedostatek pracovních sil například v nemocnicích nebo školách. A to není vše. Díky tomu, že si více vězňů vydělá, bude možné jim z platu strhávat peníze za pobyt ve věznici. Jeden den pobytu vězně ve věznici totiž stojí stát až jeden tisíc korun.

Propuštění vězni dluží státu za svůj pobyt ve věznicích k dnešnímu dni už neuvěřitelných 780 milionů korun. Dluh vězňů, kteří si ještě trest odpykávají se vyšplhal na 90 milionů. Dluh celkem tedy 870 milionů korun.

Tato nehorázná suma plus nedostatek pracovitých rukou v obcích či krajích přiměl poslance k novele zákona. Obce i kraje už se na vězně těší. V současné době je ve věznicích zavřeno 13 tisíc vězňů, kteří jsou zdraví a tedy vhodní k práci. Pracuje jich ale pouze 7 947.

Odmítnutí budou platit

A jaký trest postihne vězně, který odmítne vstát z postele a na práci se vykašle? Může to být řešeno zpočátku domluvou, pak třeba důtkou a může mu být odebráno i právo na přijetí balíčku.

"Vězeň bude moci i nadále odmítnout práci v soukromém sektoru, neznamená to však, že by neplatil náklady za pobyt ve věznici.Vězeň, který je uznán schopným práce, a práci odmítne, musí náklady za svůj pobyt splácet po skončení výkonu trestu odnětí svobody," uvedl v pátek ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Odsouzení podle současné normy mají povinnost vykonávat práci pro stát, bez udání důvodu ale mohou odmítnout pracovat pro obce či kraje. Věznice a další státní organizace přitom nemají pro vězně dost pracovních míst. Nová úprava by podle Pospíšila měla otevřít cestu k tomu, aby se zvýšil zájem obcí a krajů o zaměstnávání vězňů.

Pokud novelu schválí senát a prezident, mohla by začít platit už příští rok.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz