Zpravodajství

Neplatné občanské průkazy přijdou od ledna draho

Neplatné občanské průkazy přijdou od ledna draho

Lidé, kteří budou mít po polovině ledna příštího roku neplatné občanské průkazy, o ně při legitimování policistům mohou přijít. Navíc jim hrozí pokuta až 10.000 korun. V Plzni jsou takových "hříšníků" ještě minimálně stovky, ale spíše tisíce.


Občané, jejichž průkaz byl vydán do 31. prosince 1998, jsou povinni požádat o nový do konce listopadu, aby si stačili vyřídit jeho výměnu do konce roku.  Řekla to vedoucí oddělení správních činností magistrátu Ivana Vítová.

Pokud si lidé průkaz totožnosti nevymění, stává se od 1. ledna neplatným. "Poté mají ještě 15 pracovních dnů na výměnu, jinak je čeká bloková pokuta do 1000 korun, v přestupkovém řízení až desetinásobná," řekla Vítová. Úředníci budou přihlížet k tomu, zda má občan na magistrátu evidované další přestupky.

"Lidé jsou odbavováni průběžně, ale na přesný den a hodinu se mohou objednat na internetové adrese www.uradbezcekani.cz," uvedla Vítová. Úřad zvládne 60 objednaných lidí v pondělí a ve středu, v úterý a čtvrtek má otevřeno jen dopoledne. Žádosti přijímají všechny radnice s rozšířenou působností a matriční úřady.

Bezplatná plošná výměna "občanek" bez strojově čitelných údajů běží už třetím rokem. Lidé musí přinést jednu fotografii a vyplnit jednoduchou žádost. Pokud chtějí zapsat nepovinné údaje, jako je označení titulu, musí si přinést originály dokladů.

Výměna občanek se netýká lidí narozených do ledna 1936. Musí mít ale doklad s neomezenou platností, vyznačené státní občanství a nesmí mít žádné změny povinných dat.

Příští rok, opět do 30. listopadu, vymění úřady průkazy bez strojově čitelných údajů vydané do konce roku 2003. Lidé si je mohou vyměňovat už teď, dodala Vítová.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz