Zpravodajství

Ministerstvo přišlo s nápadem, jak kontrolovat věznice

Ministerstvo spravedlnosti přichází s revolučním nápadem jak kontrolovat věznice. V zařízeních do jejichž chodu často fakticky nikdo nevidí a nezasahuje by měly v budoucnu rozhodovat i tzv.občanské komise s poslanci. Byly by kontrolním a poradním orgánem, ale současně by se osobnosti poltického života sházeli i s vězni a řešili jejich stížnosti.

Často jsou spíš nedobytné z venku, než zevnitř. Třeba vrazi, zloději a násilníci ve věznici v Kynšperku nejsou úplně v kleci, jeden z odsouzených nám nedávno potvrdil, že zaplatit se tam dá skoro všechno. Telefonuje se úplně běžně.

Kontrolovat by se mělo skrze poslance koalice, opozice, nebo osobnosti z místní radnice. Scházeli by se jednou měsíčně, navrhovali řediteli věznice změny a nejen to. Problémy by řešili i s vězni, namísto současných 20 úředníků na všech 35 věznic.

Věznice změnu vítají, teď mají pouze poradní sbory jenom s doporučujícími pravomocemi a to ještě ne všechny.

Občanské komise by ale měly hlavně politiky. Od těch si generální ředitel věznic slibuje nejvíc. Komise by měly široké pravomoce a skutečně by rozhodovaly konečně a nezvratně.

V případě, že se vězni odvolávají na rozhodnutí ředitele, tak tato komise může rozhodnout zda vyhoví nebo zamítne a proti tomu není opravný prostředek.

Více informací se dozvíte ve videu z Televizních novin.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz