Zpravodajství

Učitelé budou stávkovat

V úterý 4. prosince bude mít množství školáků s největší pravděpodobností neočekávané prázdniny. Na ten den totiž školské odbory připravují stávku učitelů. Rozhodly to na dnešním setkání v pražském Kongresovém centru. Odboráři odmítají vládou plánované snižování výdajů na školství.

Školští odboráři budou stávkovat, pokud nedostanou příslib, že poslanci navýší rozpočet školství na příští rok o tři miliardy korun.

Dohodli se na tom v sobotu v Praze. Odboráři předpokládají, že by se do stávky zapojila většina škol, řekla jejich místopředsedkyně Markéta Vondráčková.

V návrhu rozpočtu na příští rok ve výši 118,3 miliardy korun podle nich chybějí peníze na platy zaměstnanců škol, pomůcky a další vzdělávání pedagogů.

Vedení odborů v sobotu o vyhlášení stávky jednalo v pražském Kongresovém centru. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství už od jara protestuje proti návrhu rozpočtu školství na příští rok.

Jeho zástupci tvrdí, že v něm chybějí peníze hlavně pro regionální školství, tedy mateřské, základní a střední školy. V návrhu rozpočtu se počítá pouze s nárůstem platů pracovníků škol o 1,5 procenta, což podle odborů nepokryje ani inflaci.

Poté, co odboráři neuspěli u vlády, obrátili se na poslance. Jejich požadavek už ve středu podpořil školský výbor sněmovny, který doporučil přidat peníze nejen na platy a pomůcky, ale také třeba vysokým školám. Nyní však bude záležet na stanovisku rozpočtového výboru, konečné rozhodnutí bude mít sněmovna jako celek.

Televizní noviny, nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz