Zpravodajství

Před sto lety se narodil Jaroslav Foglar

Letos je to přesně sto let, co se narodil jeden z nejznámějších českých spisovatelů Jaroslav Foglar. Po celý rok se konají různé akce, kde se připomíná Foglarova tvorba i život. Na jeho počest dokonce od ledna do března vyšla tři jeho dosud nevydaná díla. Foglar je dodnes velmi oblíbený a čtený autor, na tom se shodují jak knihkupci, tak i knihovnice. Než se dal na dráhu spisovatele, živil se například jako úředník a nebo učitel.

Rychlé šípy, Záhada hlavolamu a nebo třeba Hoši od Bobří řeky. To jsou knížky, které zná snad každý. V Benátské ulicí číslo 3 se 5. července před sto lety Jaroslav Foglar narodil.

První povídka mu vychází v 16 letech. První kniha ale spatřuje světlo světa až o jedenáct let později.

Jaroslav Foglar byl také nejstarší vedoucí skautského oddílu na světě, vedl ho totiž neuvěřitelných šedesát let.

Jeho příběhy a knihy se staly už doslova kultovními záležitostmi. A i dnes se najde spousta lidí, kteří na Šípáky - jak se také jinak říkalo partě Rychlých šípů - nezapomene.

Děti si zakládají oddíly, hrají se hry, vychází pro ně i dospělé pamětníky zpravodaj. Nikdo - a asi ani sám Foglar - netušil co způsobí "ježek v kleci". V jeho vyndávání se dokonce konají i mistrovství.

V roce 1999 ve věku dvaadevadesáti let Jarloslav Foglar po dlouhé nemoci umírá. Po jeho smrti se vedou několikaleté spory o jeho dědictví.

Knížky Jaroslava Foglara patří pořád mezi ty nejoblíbenější. Záhada hlavolamu, Hoši od Bobří řeky nebo i ty méně známé najdete na všech puletch knihkupectví.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz