Zpravodajství

Cigareta k ranní kávě zhořkne, zdraží!

Cigareta k ranní kávě zhořkne, zdraží!

Zdražování, zdražování a ještě jednou zdražování. Po pečivu, oleji, másle a dalších mléčných výrobcích si opět někteří z nás budou muset sáhnout hlouběji do peněženek a to všichni kuřáci. Původně se cigarety měly zdražovat až v příštím roce. Největší český výrobce ale mění ceny u některých cigaret už teď.

Zdroj: TV Nova

Cigareta k ranní kávě? Tak právě za tento požitek si všichni vášniví kuřáci opět připlatí. Do konce roku totiž některé značky podraží o dvě koruny. Víc budou stát Sparty a Clejky - cigarety, které jsou na trhu už desítky let.

"To stávající zdražování je pravděpodobně výsledkem cenové politiky," řekla ekonomka Markéta Šichtařová.

To nepřímo potvrzuje i největší tuzemský výrobce cigaret. Pohyby cen, ať už směrem nahoru nebo dolů, nevychází jen ze spotřební daně, ale i z obchodních rozhodnutí, které vychází z konkurenčního prostředí.

Jen během letošího roku cigarety zdražily několikrát. V průměru se za krabičku platí o osm korun víc.

"V příštím roce by stát rád vybral v průměru o sedm korun více na jedné krabičce než v roce letoším," řekla ekonomka Markéta Šichtařová.

Češi jsou a byli vášnivými kuřáky. Dříve bylo kouření společenskou záležitostí. V padesátých a šedesátých letech byly nejoblíbenější například Lekty, Astry a nebo Partyzánky. Před revolucí to byly pro změnu Startky, Marsky a nebo Sparty. Teď nejvíce kouří například Malobra, LMka a Petry.

Podle odhadů ekonomů by karbička cigaret mohla za několik let stát i kolem 150ti korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covidu-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktuře. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz