Zpravodajství

Autovýtahy jsou k ničemu, můžou za to 20 let staré normy

Autovýtahy jsou k ničemu, můžou za to 20 let staré normy

V České Republice platí dvacet let staré normy, které určují jak mají vypadat parkovací stání v podzemních garážích. Mnohdy se podle nich přesně řídí projektanti třeba nových obytných domů. Kupující pak mají velké problémy zaparkovat své auto. Ten kdo si totiž kupuje nový byt za několik milionů má většinou jiné auto než Škoda 105 nebo 120 na které byly tyto normy vytvořeny.

Zdroj: TV Nova

Na spor nájemníků ze Kbel a prodejce parkovacích stání jsme Vás upozorňovali už v sobotu. Problém je, že do parkovacích liftů se některá auta nevejdou.

A netýká se to jen „parkliftů". Problém je ve většině podzemních garážích. V době kdy norma podle které se staví vznikla se vyráběla úplně jiná auta.

„Platná norma, byť vnikla v roce 1988, počítala s dvěma velikostmi vozidel, můžeme to přirovnat k velikosti vozu škody 120 a tehdejší Tatry 113," řekl pro TV Nova Jan Cieslar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Od těch dob se však leccos změnilo a životní úroveň lidí se také zvedla.

„Máme auta dlouhá pět metrů a to místo pro ně nestačí," dodal k případu Jakub Kolár z Auto tipu.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že v normách problém není. Zatímco před rokem 1988 se většina míst stavěla podle normy pro malá a střední auta. Po revoluci k drobné úpravě normy došlo.

„Po roce 1989 norma doporučuje stavět parkovací místa pro velké vozy, tedy vozy šířky 1,80, délky pět metrů a výšky 1,90metru," dodal Cieslar.

Vždy, ale záleží na vedení města, kterou z norem přijme a upraví vyhláškou. Třeba v Praze stále platí dvacet let stará vyhláška.

Na magistrátu nám telefonicky potvrdili, že se změnám nebrání. Zároveň ale dodali, že teď nejsou rozhodně na pořadu dne.
Starostové se shodují, že vše záleží na investorovi. Ten by si měl než začne stavě zjistit, o jaké velikosti parkovacích míst budou mít zákazníci zájem.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz