Zpravodajství

EXKLUZIVNÍ VIDEO: Hledaný Procházka policii uniká, chystanou krádeží století se chlubil v hospodě

Na dosah měla policie podle informací našich reportérů pravděpodobného pachatele krádeže století. V úterý kolem poledne obklíčila dům ve Slévačské ulici v Praze-Hloubětíně. Měl by se v něm nacházet hledaný František Procházka. Kolem páté hodiny pátrací akce skončila neúspěchem." Na stopě" budou zloději kromě policie i naši reportéři.


O neúspěchu policejní akce informoval naše diváky v Odpoledních televizních novinách reportér Vladimír Keblůšek. 

"Vím, že zásah souvisí s trestnou činností," uvedla pražská policejní mluvčí Iva Knolová. Podle ní Procházka neměl příliš přátel. "Málokdy se někomu svěřoval," uvedla mluvčí. Podle ní policistům pomáhají i telefonáty občanů. 

Podle našeho reportéra zasahovaly v několikapatrové budově desítky policistů. Nad budovou létal i vrtulník. Akce probíhala zhruba od půl dvanácté. 

Chlubil se v restauraci

Procházka nebyl pro spolubydlící nijak výjimečným mužem. Jeden z nich jej charakterizoval jako tichého parťáka. Den před plánovanou krádeží se ale podle slov kamaráda choval divně. Slovně napadal uklízečku. Prý zavítal do hospody, kde se chlubil, že "o něm lidé ještě uslyší".

Pro peníze přijel ve Volkswagenu

"Procházka zakoupil Volkswagen transportér v roce 2003. Toto vozidlo užíval a bylo jeho majetkem až do nedávné doby, tedy do okamžiku, kdy bylo nalezeno," řekla Knolová.

"Bylo zjištěno, že tento vůz již s nálepkami firmy v sobotu vjel do objektu bezpečnostní agentury v Praze 3, v Českobratrské ulici kolem deváté hodiny ráno. Vůz řídila dosud neznámá osoba," uvedla Knolová. „František Procházka již na tento vůz čekal a umožnil mu vjezd do objektu. Zde vzápětí došlo podle Knolové k rychlému naložení odcizených bankovek, které byly již podezřelým připraveny a o několik minut později vůz s právě odcizenými bankovkami opustil objekt. Vozidlo odjedlo na neznámé místo kolem deváté hodiny.

Policie podezírá zaměstnance pražské bezpečnostní agentury z toho, že v sobotu ukradl z její budovy více než půl miliardy korun. Pachatel je na útěku a je ozbrojen, zřejmě měl komplice. Společností, jíž byly peníze ukradeny, je firma G4S Cash Services. V souvislosti s krádeží vypsala patrně rekordní odměnu dva miliony eur (asi 52 milionů korun). V případu jde asi o nejvyšší sumu, kterou kdy v Česku někdo ukradl. Pachateli hrozí až 12 let vězení.

Šéf pražské policie Petr Želásko naší televizi řekl, že podle posledních informací bylo odcizeno 560 milionů korun. Policisté v souvislosti s případem vyhlásili celostátní pátrání po třiatřicetiletém Františku Procházkovi. Šéf pražské policie Želásko rozhodl o ustavení zvláštní skupiny, již tvoří nejlepší detektivové. Bezpečnostní opatření byla přijata i na hranicích státu, řekl Želásko. G4S Cash Services je dceřinou společností nadnárodní bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, specializované na přepravu peněz.

Zloději zřejmě někdo pomáhal. Procházka je asi 175 až 180 centimetrů vysoký, má hnědočerné rovné a krátké vlasy. "V poslední době nosil plnovous - bradku a knír, v současné době může být i oholen," řekla mluvčí policie Iva Knolová. Podezřelý podle ní nosí dioptrické brýle, může však používat i dioptrické čočky. Procházka je legálně ozbrojen.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz