Zpravodajství

EU zakročila proti reklamě

EU zakročila proti reklamě
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Evropská komise se rozhodla rázně zakročit proti klamavé reklamě a agresivním obchodním praktikám. Vydala černou listinu reklamních způsobů. Ty jsou od středy v Evropské unii zakázány. Přestože jsou závazné pro všechny členské země, řada z nich se v Česku stále používá.

Rok 2005: Davy lidí naletěly na nabídku výrazně zlevněného zboží. V regálech řetězce Carefour ale bylo jen pár kusů.

Takové jednání unie nazývá vábivou reklamou a zakazuje ji. A toto je další praktika. Schránky stále plní dopisy, ve kterých vám někdo oznamuje, že jste vyhráli peníze. Aby vám je mohli vyplatit, musíte si koupit něco z přiloženého katalogu.

Podobné zkušenosti mají tisíce lidí. Výhru cen v reklamě teď unie zakazuje. Obchodníci také rádi zboží rodičům vnucují tím, že oslovují jejich děti.

Tyto a další praktiky jsou teď na černé listině. Spotřebitelé tak dostanou do ruky další zbrań, jak hájit svá práva. Na této černé listině je jich více než třicet. Řada z nich se u nás stále používá.

V česku se tak nekalí obchodníci ještě tyto Vánoce bát nemusejí. Naši zákonodárci totiž evropskou novelu do zákona připojit nestihli.

Novela už ale leží v Senátu. Podepsat ji musí ještě prezident. Podnikavcům používajícím nekalé reklamní způsoby by podle ministerstva mělo v česku sklapnout až na začátku příštího roku.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz