Zpravodajství

Horské službě chybí peníze

Horská služba je v současnosti nedílnou součástí českých hor. Během loňské sezóny ošetřili záchranáři téměř pět tisíc úrazů. Horská služba spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, a její fungování je tedy podmíněno státními dotacemi. Jenže v rozpočtu pro příští rok Horská služba nenajde ani korunu na investice.

Paní Lada v létě na horách spadla z kola. Z nevinného pádu se vyklubal velký problém - zlomené obratle. Kdyby nebylo horské služby, mohla tato nehoda dopadnout tragicky.

Vrcholem sezóny pro 107 profesionálů a 444 dobrovolníků je ale zima, což ukázal i letošní první zasněžený víkend.

Záchranáři na svůj provoz potřebují ročně 120 milionů korun a na nejnutnější investice 30 milionů. Ve státním rozpočtu jsou ale částky podstatně nižší. Ty rozpočet na vedení horské služby ani v nejmenším nepokryjí.

Nedostatek peněz například odloží opravy starých, nevyhovujících služeben. Té na Klínovci vloni dokonce málem uletěla střecha.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které drží nad Horskou službou ochrannou ruku, ale namítá, že peněz bylo, je a bude dost.

Problémy s financováním by mohl vyřešit až nový zákon o horské službě, který má začít platit od ledna roku 2009. Více se dozvíte ve videu z Televizních novin.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz