Zpravodajství

Podnikatelé nakupují auta kvůli odpisům daní

Podnikatelé nakupují auta kvůli odpisům daní
Zdroj: TV Nova

Českým podnikatelům zbývá pár dní na to, aby ušetřily na daních. Reforma veřejných financí a její daňové zákony totiž od nového roku zhorší možnost odpisů z daní. Narychlo teď firmy kupují auta na leasing, sjednávají půjčky a úvěry. Před novými daňovými pravidly varují daňoví poradci i hospodářská komora.

Zachraňují peníze na poslední chvíli, aby ušetřili na daních. Českým podnikatelům příští rok reforma moc nepomůže - tvrdí shodně s daňovými poradci.

Může se jim zvýšit daňový základ. A hlavně o úroky z leasingů, úvěrů a půjček, jejichž odepisování bude od nového roku značně nevýhodné. Podnikatelé tak proto narychlo nakupují třeba auta na leasing.

Důkazem jsou doslova vyprodané prodejny aut. Rychlé odpisy z daní totiž letošním rokem končí. Auto bude muset podnikatel vlastnit o dva roky déle než dosud, aby snížil základ daně. Na 30 let se dokonce vyšplhá doba odepisování v případě nemovitostí.

K rychlé akci na konci roku vybízí i hospodářská komora - podnikatelům radí nečekat na 1. ledna s koupí auta, půjčkou nebo úvěrem.

Podnikatel ale odepíše i o polovinu míň úroků ze svých půjček a úvěrů, a daňově neuznatelné budou od ledna i poplatky související - třeba za zřízení úvěru.

Alespoň jedna výhoda pro podnikatele - od ledna bude možné odepisovat i auto dražší než 1,5 milionu korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz