Zpravodajství

Smrtící pyrotechniku koupíte i na internetu

Smrtící pyrotechniku koupíte i na internetu
Zdroj: Dušan Vrbecký

Na tržištích se prodává nelegální pyrotechnika, která dokáže zabíjet. Dnes se nám navíc podařilo zjistit, že na zakázané silvestrovské pyrotechnice vydělávají i střelmistři, kteří jsou svojí prací známí po celé republice.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Pumy, na jejichž prodej potřebujete povolení báňského úřadu, jsme koupili včera ráno u vietnamských trhovců. Pětici z nich teď čeká obvinění z nedovoleného ozbrojování.

Zajímalo nás, jestli něco podobného prodá i velká firma, která se živí ohňostroji. V internetovém obchodě profesionálního ohňostrůjce Martina Leitgeba jsme objednali dvě kulové pumy o průměru 100 mm, na které potřebujete průkaz odpalovače.

Zdroj: TV Nova

Neoznačený balík procestoval půlku republiky bez jediného varovného nápisu. Uvnitř se skrývala nálož, která může zabíjet. Mladík v naší reportáži oslavoval s polovičním kalibrem. Po zásahu do hlavy byl na místě mrtev.

Nikdo nechce ani domýšlet, co by se stalo, kdyby pošťák balík plný střelného prachu upustil. Pyrotechnik, který výbuch nasimuloval, musel použít desetiminutový doutnák, aby stihl utéct do bezpečí.

Zákon přitom hovoří jasně - pyrotechnika druhé třídy jen dospělým, třetí a vyšší pouze profesionálům a na povolení. Jasná jsou i pravidla kde prodávat.

Jak jsme se přesvědčili, stánkaři si z toho těžkou hlavu nedělají. Na tržnici Olomoucká v Brně se pyrotechnika se prodává přímo z plechových kontejnerů.

Policisté slibují, že v následujících dnech prodejcům pořádně zatopí. Všem je totiž jasné, že co neprodají do Silvestra, to můžou rovnou vyhodit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz