Zpravodajství

Fontána princezny Diany v Hyde Parku se rozpadá

Fontána princezny Diany v Hyde Parku se rozpadá
Zdroj: Korzo

Unikátní vodní dílo postavené v roce 2004 na památku princezny Diany v londýnském Hyde Parku je v tak katastrofálním stavu, že je nelze opravit a musí být kompletně znovu vybudováno. Expert, který je zkoumal, nevěřil svým očím. "Je to absolutní katastrofa," prohlásil.

Pamětní fontána, postavená na památku princezny Diany sedm let po její tragické autonehodě v pařížském tunelu, stála v přepočtu na koruny přes 240 milionů. Je umístěna nedaleko dětského hřiště a záměrem je, aby si v její mělké vodě mohly hrát děti. Jde vlastně spíš o umělý potok se třemi mosty. Vytváří ho dva kanály, široké od tří do šesti metrů, stáčející se do oválu. Koryto je složeno z 545 kusů kamenných kvádrů se speciální protiskluzovou úpravou. "Památník je v takovém stavu, že už nejde zachránit," tvrdí nyní technický konzulant Bob Munroe, který byl pověřen opravou fontány. "Každý den z ní prosakují stovky litrů vody a fontána se v mokré půdě pomalu propadá. Když jsem zjišťoval, proč je tak mizerně zkonstruovaná, bylo mi sděleno, že se na stavbu příliš spěchalo. Nevidím jinou možnost, než celé dílo rozebrat a postavit od základů znovu."

Památník je dílem americké sochařky Kathryn Gustafsonové a patří k oblíbeným místům návštěvníků Hyde Parku. Od počátku jej však pronásledovala smůla. Několik lidí se zranilo už krátce po jejím otevření, když uklouzli v mělké vodě fontány přes její proklamovanou speciální úpravu. Fontána musí být také často na celý měsíc uzavřena, aby ji vyčistlii od spadaného listí.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz