Zpravodajství

VIDEO: Kouření v restauracích? Zákon přitvrdí!

Absolutní zákaz kouření v restauracích a na dalších veřejných místech nebo až statisícové pokuty pro toho, kdo prodá cigarety nezletilému. Takové sankce navrhuje nově zpřísněný "protikuřácký zákon".

Znění zákona dnes schválil zdravotní výbor Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky a doporučil jej poslancům ke schválení.

Oproti staršímu "protikuřáckému zákonu" novela přesně definuje pojem veřejné prostory. Spadají sem například i podchody, všechny úřady nebo autobusové zastávky. 

V Česku kouří 2,5 milionu lidí

Starší zákon také dával provozovatelům restaurací možnost zvolit si, zda se v jejich podniku bude, či nebude smět kouřit. Zpřísněné znění zákona kouření v restauracích zcela zakazuje.

Navrhovatelé zákona odůvodňují zpřísnění podmínek statistickými čísly. Argumentují například tím, že z 2,5 milionu českých kuřáků jich ročně 18 tisíc zemře. Následky pasivního kouření podle navrhovatelů zákona stojí české zdravotní pojišťovny 9 miliard korun ročně.

Projde parlamentem?

Zákon vypracoval poslanec ODS Boris Šťastný, který na sebe v minulosti upozornil navrhnutím již několika kontroverzních zákonů. Otázkou zůstává, zda zákon schválí poslanci v parlamentu.

Absolutní zákaz kouření v restauracích platí například v Irsku nebo Finsku a od nového roku také ve Francii nebo německém Bavorsku. 

Co kouření způsobuje?

Pasivní kouření je vdechování kouře z cigaret přítomných kuřáků a stejně jako běžné kouření zvyšuje pravděpodobnost onemocnění kardiovaskulárního (srdečně-cévního) systému a napomáhá vzniku rakoviny.

Podle statistik zemře každých 6 sekund na Zemi jeden člověk na nemoci z kouření a na celém světě lidé denně za cigarety utratí 16 miliard korun. Každá vykouřená cigareta údajně zkracuje život o 5 minut. 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz