Zpravodajství

Protiraketová základna v ČR: Peníze zřejmě starosty neumlčí

Protiraketová základna v ČR: Peníze zřejmě starosty neumlčí

Vyřeší peníze otázku americké radarové základny? Ministři v pondělí schválili návrh rozpočtu vládní komise na rozvoj brdského regionu. Obce, v jejichž blízkosti by měl stát americký protiraketový radar, by měly získat celkem 1,25 miliardy korun. I přesto je to zhruba třikrát méně, než starostové původně požadovali.

Zdroj: TV Nova

Peníze z rozpočtu by měly plynout zejména na infrastrukturu, opravy, čističky nebo kanalizace. Další peníze si však obce musí zajistit samy buď z národních, nebo evropských fondů. Někteří starostové však nepovažují toto schválení za krok kupředu.

Premiér Mirek Topolánek novinářům řekl, že schválení rozpočtu na vládě bylo bezproblémové. Rozpočet podle něj odráží přísliby, které jeho kabinet brdským obcích loni dal. Nyní už prý nezáleží na vládě, zda se peníze využijí racionálně a účelně. "My se do toho nevměšujeme, rozděluje si to ta komise, což je myslím dobře," uvedl premiér.

Zatímco některé obce žádají jako kompenzaci za případné umístění radaru možnost hospodařit v lesích v okrajových částech, starosta obce Trokavec radar důrazně odmítá. Zároveň si nepřeje nazývat dotaci kompenzací.

O možnosti postavit v Brdech radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu či jiných rizikových zemí. Podle průzkumů si většina Čechů radar na našem území vůbec nepřeje.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz