Zpravodajství

VIDEO: Nezávislost Kosova: hněv Srbska a Ruska

VIDEO: Nezávislost Kosova: hněv Srbska a Ruska

Území Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Přestože byl tento krok dlouho očekáván, reakce na něj jsou velmi rozdílné. Vzápětí po vyhlášení protestovalo Srbsko, jehož provincií Kosovo je. Rusko, dlouhodobý srbský spojenec, žádá okamžité anulování kosovské nezávislosti.

Na výzvu Moskvy se k naléhavému zasedání Rada bezpečnosti OSN sešla už ve večerních hodinách. Evropská unie bude o tomto tématu jednat dnes. 

Situace se tedy pomalu vyhrocuje. Projevy nesouhlasu dávají Srbové najevo velmi zřetelně. V hlavním městě Srbska Bělehradu demonstranti zaútočili na ambasádu Spojených států a Slovinska, které Kosovo podporují.

Později rozvášněný dav zdemoloval zdejší restauraci McDonald's a vyplenil kiosky s cigaretami a alkoholem.

Zraněno několik lidí

Při těchto incidentech bylo zraněno několik policistů i demonstrantů.

V kosovské Mitrovici na severu země explodovaly dva granáty, incidenty se ale zatím obešly bez zranění.

Srbský parlament se má podle nejnovějších zpráv sejít v nejbližších hodinách k mimořádnému zasedání. Na čtvrtek už svolal velkou protestní akci.

Kosovští Albánci ale zatím nic neřeší. Vzápětí po vyhlášení nezávislosti propukly v celé zemi mohutné oslavy, nejvíce v kosovské Prištině, kde se bujarého veselí zúčastnilo přes milion lidí.

Krajani oslavovali i v Česku

Vyhlášení samostatného Kosovského státu se oslavovalo i v Česku. Štáb TV Nova byl jako jediný u toho, když se do Prahy z celé republiky sjeli kosovští Albánci žijící u nás.

V jednom pražském diskotékovém klubu nechybělo slavností krájení dortu, chlebíčky, raut a spoustu pití. Sjelo se sem až pět set Albánců z celé republiky. Mladí, staří, ženy, muži i děti. Podle jejich slov měli velký důvod k oslavě.

Bujaré oslavy nebraly konce. Přišla ale i řeč na aktuální dění v Kosovu. Nepokoje jedni odsuzují. Podle druhých se daly čekat.

Od většiny Evropské unie se Kosovo zřejmě dočká podpory. České ministerstvo zahraničí zatím jen vzalo nezávislost navědomí.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz