Zpravodajství

VIDEO: Nezávislost Kosova: hněv Srbska a Ruska

VIDEO: Nezávislost Kosova: hněv Srbska a Ruska

Území Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Přestože byl tento krok dlouho očekáván, reakce na něj jsou velmi rozdílné. Vzápětí po vyhlášení protestovalo Srbsko, jehož provincií Kosovo je. Rusko, dlouhodobý srbský spojenec, žádá okamžité anulování kosovské nezávislosti.

Na výzvu Moskvy se k naléhavému zasedání Rada bezpečnosti OSN sešla už ve večerních hodinách. Evropská unie bude o tomto tématu jednat dnes. 

Situace se tedy pomalu vyhrocuje. Projevy nesouhlasu dávají Srbové najevo velmi zřetelně. V hlavním městě Srbska Bělehradu demonstranti zaútočili na ambasádu Spojených států a Slovinska, které Kosovo podporují.

Později rozvášněný dav zdemoloval zdejší restauraci McDonald's a vyplenil kiosky s cigaretami a alkoholem.

Zraněno několik lidí

Při těchto incidentech bylo zraněno několik policistů i demonstrantů.

V kosovské Mitrovici na severu země explodovaly dva granáty, incidenty se ale zatím obešly bez zranění.

Srbský parlament se má podle nejnovějších zpráv sejít v nejbližších hodinách k mimořádnému zasedání. Na čtvrtek už svolal velkou protestní akci.

Kosovští Albánci ale zatím nic neřeší. Vzápětí po vyhlášení nezávislosti propukly v celé zemi mohutné oslavy, nejvíce v kosovské Prištině, kde se bujarého veselí zúčastnilo přes milion lidí.

Krajani oslavovali i v Česku

Vyhlášení samostatného Kosovského státu se oslavovalo i v Česku. Štáb TV Nova byl jako jediný u toho, když se do Prahy z celé republiky sjeli kosovští Albánci žijící u nás.

V jednom pražském diskotékovém klubu nechybělo slavností krájení dortu, chlebíčky, raut a spoustu pití. Sjelo se sem až pět set Albánců z celé republiky. Mladí, staří, ženy, muži i děti. Podle jejich slov měli velký důvod k oslavě.

Bujaré oslavy nebraly konce. Přišla ale i řeč na aktuální dění v Kosovu. Nepokoje jedni odsuzují. Podle druhých se daly čekat.

Od většiny Evropské unie se Kosovo zřejmě dočká podpory. České ministerstvo zahraničí zatím jen vzalo nezávislost navědomí.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz