Zpravodajství

VIDEO: Víza do USA: změní se jen forma žádosti

VIDEO: Víza do USA: změní se jen forma žádosti

Cestování do Ameriky bude pravděpodobně složité i po zrušení víz. Každého kdo bude chtít odletět totiž čeká vyplnění žádosti na internetu. Pak také čekání na to, zda mu úředníci vstup povolí. Takže v podstatě jde jen o jinou formu víz. Navíc nezmizí ani vstupní pohovory s imigračním úředníkem. Jak to vysvětlil premiér Mirek Topolánek uvidíte v našem VIDEU.

Premiér Mirek Topolánek před podepsáním memoranda o bezvízovém styku  s americkou vládou prohlašoval: "Vstup ČR do Shangenského prostoru a případné zrušení víz s Amerikou jsou pro mě symboly, a kdyby ta vláda neudělala nic jiného, tak já jsem na ni hrdý."

Sebechválou nešetřil ani ministr vnitra Ivan Langer. "Považuji to za velký úspěch české vlády při bourání bariér pro české občany, které začali koncem loňského roku vstupem do Shangenu, a v tomto roce budou zakončeny zrušením vízové povinnosti," řekl Langer.

Povolení USA bude nutné i nadále 

Jak se však ukazuje, o zrušení víz jde jen na oko. Do Ameriky se totiž ani do budoucna pravděpodobně bez povolení nepodíváme. Čechům, kteří chtějí jet do Spojených států, odpadne pouze cesta na ambasádu.

"Od poloviny letošního roku by měli USA zprovoznit systém elektronického formuláře, do kterého vyplníte údaje, a poté dostanete ze spojených států odpověď zda můžete vycestovat," řekla televizi Nova mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. 

Podle opozice se však stále jedná o vízum a vlastně se nic moc nemění.

O opravdovém bezvízovém styku může mluvit třeba sousední Německo. Němec si koupí letenku a letí rovnou do Ameriky. Tam ho čeká jen vstupní pohovor s imigračním úředníkem. Žádný digitální formulář už nevyplňuje. 

Ostatní státy se formulářů bojí

Podobně jsou na tom i další státy Evropské unie. Přesto vláda mluví o velkém úspěchu a o tom, že se od nás můžou všichni učit.

"Memorandum o porozumění se stane vzorem obdobných dokumentů pro ostatní členské země EU, v tomto smyslu bych řekl, že jsou to zatraceně dobré podmínky," řekl naší televizi ministr vnitra Langer.

Státům, které už s Amerikou vízovou povinnost nemají, se nové formuláře nelíbí. Bojí se totiž, že budou dodatečně zavedeny i u nich.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz