Zpravodajství

Anglické děti doma přestávají mluvit anglicky

Londýn přišel s novinkou. Děti na jedné základní škole se tu totiž učí nejpoužívanější fráze ve více než čtyřiceti jazycích - všech, kterými plynně mluví jeden či více žáků školy.

Když opouští základní školu, mluví žáci už poměrně slušně jak francouzsky, tak třeba i čínsky. Do určité míry jsou schopni se domluvit i afrikánsky, hebrejsky, japonsky či norsky. V průběhu posledních deseti let se v této škole ve východním Londýně procento žáků, kteří doma nemluví anglicky, zdvojnásobilo a vyšplhalo na 80 procent.

Největší etnickou skupinou jsou tu Tamilové, jejichž rodiče utekli před občanskou válkou na Srí Lance. Učitel, který je za tento jazykový program zodpovědný, říká: "Ve škole máme 250 tamilských dětí. Je záležitost běžné zdvořilosti umět je pozdravit v jejich jazyce a vědět něco o jejich kultuře. A je to také způsob, jak etnické rozmanitosti naší školy využít a nenahlížet na ni jako na problém." Mezi jazyky, kterými mluví alespoň jeden žák a jsou zařazeny do programu, patří i španělština, swahilština a různé indické a africké dialekty. Škola teď uvažuje o tom, že do osnov zařadí i latinu, protože mnozí odborníci mají za to, že může pomoci žákům v učení jakéhokoliv jazyka.

Sedmiletý Aneeka Bhatturai, jehož rodina je z Nepálu, je současným "učitelem jazyka". Jeden z učitelů o jazyku mluví s jeho rodiči a filmuje malého Aneeku, jak mluví rodným jazykem. Nahrávky pak používá každá třída ve škole, která má celkem 850 žáků. Hodiny začínají pozdravem v jazyce měsíce. S pomocí žáků pak učitel sestaví seznam tuctu praktických frází. "Děti jsou pak prý na sebe pyšné a podporuje to jejich sebevědomí," dodává učitel.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz