Zpravodajství

VIDEO: Socha Žižky na Vítkově měla obří protikomunistické tričko

VIDEO: Socha Žižky na Vítkově měla obří protikomunistické tričko

Jan Žižka se ve čtvrtek ráno oblékl do antikomunistického trička s nápisem: "Nechci mít na triku další totalitu." Jezdecká socha českého vojevůdce na pražském Žižkově se stala terčem happeningu odpůrců komunismu z občanského sdružení Dekomunizace. Podle našeho reportéra krátce před desátou hodinou horolezec triko ze sochy sundal. Našemu serveru informaci o novém netradičním oděvu největší jezdecké sochy u nás řekl Michal Gregorini ze sdružení Dekomunizace.

Zdroj: TV Nova

"Máme obavu z rozpínajícího se komunismu a vidíme ho jako hrozbu pro tuto zemi," řekl Gregorini. Aktivisté chtěli upozornit na soutěž, která trvá do konce března. Účastníci mají vymyslet vtipné tričko, které by mělo vyjadřovat odpor ke komunistické ideologii.

Zdroj: TV Nova

"Tričko odstranil krátce před desátou hodinou pracovník firmy, která provádí rekonstrukci sochy," řekla našemu serveru pražská policejní mluvčí Iva Knolová. "Ti, kteří tričko vyvěsili, pravděpodobně spáchali přestupek proti veřejnému pořádku," dodala mluvčí. Výši pokuty, která aktivistům hrozí, však neuvedla.

Smoljak a mladší Svěrák členy sdružení

Mezi členy sdružení Dekomunizace nechybějí ani známá jména. Aktivními odpůrci komunismu jsou např. bývalý spolupracovník prezidenta Václava Havla Ivan Medek, režiséři Ladislav Smoljak a Jan Svěrák.

Organizátoři akce si vybrali sochu Jana Žižky, který v minulém režimu patřil k oblíbeným historickým postavám. "Sochu jsme vybrali předvším kvůli její mohutnosti," řekl Gregorini. Antikomunisté oblékli Žižku do trička den poté, co senátoři neschválili trestnost užívání komunistických symbolů srpu a kladiva. "Nehledejte mezi tím přímou souvislost, spíše jsme chtěli upozornit na naši soutěž," dodal.

Růžový tank

Na začátku devadesátých let se proslavil natřením sovětského tanku z druhé světové války výtvarník a tehdejší student David Černý. Vojáci tank přetřeli na původní barvu. To se ale nelíbilo některým poslancům, kteří z tanku opět udělali růžový stroj. Růžový tank nakonec skončil ve Vojenském muzeu ve Kbelích.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz