Zahraničí

Ve Švédsku udělovali Nobelovy ceny. Známe všechny laureáty

Ve Švédsku udělovali Nobelovy ceny. Známe všechny laureáty
Zdroj: Profimedia

Ve Švédsku byly rozdány prestižní Nobelovy ceny. Ty se každoročně udělují za zásadní vědecké výzkumy, technické objevy nebo za přínos lidské společnosti. Letos získal ocenění například objev viru hepatitidy C, nebo boj proti hladovění chudých.

Nobelova cena se uděluje už od roku 1901 v pěti oborech, kterými jsou fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura a mír. Kromě medaile a diplomu čeká na držitele cen také finanční bonus ve výši deset milionů švédských korun (přibližně 25,9 milionu korun).

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali letos tři vědci, kteří objevili vir způsobující hepatitidu typu C. Jde o Američany Harveyho Altera, Charlese Rice a Brita Michaela Houghtona.


"Díky jejich objevům jsou nyní vysoce citlivé krevní testy na tento druh viru, které tak snížily hepatitidy po transfuzích v mnoha částech světa," uvedl v prohlášení Nobelův výbor na Karolínském institutu.

Související obsah


Švédská Královská akademie věd udělila ocenění za fyziku britskému fyzikovi a matematikovi Rogeru Penrosovi, německému astrofyzikovi Reinhardu Genzelovi a americké astronomce Andree Ghezonové za výzkum černých děr.


Podle odborníků Penros dokázal, že existence černých děr vyplývá z Einsteinovy obecné teorie relativity. Genzel a Ghezonová získali ocenění za objevení masivní černé díry ve středu naší galaxie.

Ve středu oznámil Nobelův výbor nositele ceny za chemii. V tomto oboru ji letos získaly Francouzka Emmanuelle Charpentierová a Američanka Jennifer Doudnaová. Švédská královská akademie je ocenila za vývoj takzvaných molekulárních nůžek CRISPR-Cas9.


Díky nim mohou odborníci s přesností změnit genetickou informaci živočichů, rostlin a mikroorganismů. "Jde o důležitý genetický nástroj. Ten je pro lidstvo obrovskou příležitostí,“ řekl předseda Nobelova výboru pro chemii Claes Gustafsson.

Související obsah


Letošní laureátkou Nobelovy ceny za literaturu se stala americká básnířka Louise Glücková. Švédská akademie ocenila její "nezaměnitelný hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální.“ V českém jazyce vyšla například její sbírka Divoký kosatec.


Každoročně je nejočekávanější vyhlašování Nobelovy ceny za mír. Tu letos získal Světový potravinový program (WFP) za boj proti hladovění chudých lidí a zlepšení podmínek pro příměří v konfliktních oblastech.


"Pandemie koronaviru přispěla k výraznému nárůstu počtu obětí hladovění ve světě. V zemích jako Jemen, Kongo, Nigérie, Jižní Súdán a Burkina Faso vedla kombinace násilných konfliktů a pandemie k dramatickému zvýšení počtu lidí, kteří se ocitli na pokraji hladovění. Tváří v tvář pandemii Světový program ukázal obdivuhodnou schopnost dále vystupňovat své úsilí,“ uvedl Nobelův výbor v prohlášení.

Letošní předání ocenění plánované na 10. prosince letos kvůli koronaviru změní podobu. Bude vysíláno v televizi ze stokholmské radnice a laureáti by se měli připojit  také virtuálně.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz