Další zprávy k volbám

Krátká zpráva

Úřad zveřejnil, kolik politické strany daly za sněmovní kampaň

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v pondělí zveřejnil zprávu o financování sněmovní kampaně některých politických stran. Vyplývá z ní, že hnutí ANO dalo za kampaň 87,6 milionu korun, což je zhruba o tři miliony více než v předchozích sněmovních volbách. Koalice Pirátů a STAN pak 81,3 milionu korun. ČSSD, která se do Sněmovny nedostala, měla výdaje za volební kampaň skoro 54,4 milionu korun. Vítězná koalice SPOLU za kampaň dala dohromady 89,9 milionu korun, z toho 51,4 milionu ODS, 22,5 milionu KDU-ČSL a 15,9 milionu TOP 09.

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Krátká zpráva

Nejvyšší správní soud obdržel 210 stížností na volby

Nejvyšší správní soud (NSS) má právo na přezkum voleb do Poslanecké sněmovny. Občané soudu můžou podávat návrhy po dobu 10 dní. Zákonná lhůta uplynula ve čtvrtek v 16:00 a NSS do té doby obdržel 210 volebních stížností. "K obsahu podání lze v tuto chvíli souhrnně uvést, že v mnoha podáních pisatelé vyjadřují nesouhlas se změnou volebního systému, než jaký byl při minulých volbách, kritizují možnost spojení stran do koalic ve volbách," uvedl NSS v tiskové zprávě s tím, že občanům při volbách také vadily roušky. Počet stížností je třikrát vyšší než před čtyřmi lety, v roce 2017 NSS obdržel 77 stížností.