Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.3. 2015 14:41
Kolik to bude stát

Americký konvoj se blíží do Česka: OTÁZKY A ODPOVĚDI

Zdroj: TV Nova

Už v neděli do Česka přijede konvoj americké armády, zdrží se tu do středy, kdy naši republiku opustí a zamíří na svou domovskou základnu ve Vilsecku v Německu. Kolik bude průjezd konvoje stát? Kdy přesně američtí vojáci Českem projedou? V následujícím textu najdete odpovědi na tyto i další otázky.

Od nedělního rána do Česka zamíří téměř 120 vozidel americké armády. Hranice našeho území přejdou na třech místech, tři kolony se ještě rozdělí na další tři části, aby případně co nejméně narušili provoz na silnicích. "Přesné časy, kdy kolona překročí hranice, budou známy zhruba 24 hodin předem. První část překročí hranice nejspíše v neděli dopoledne," řekl ministr obrany na pátečním brífinku. Republiku pak Američané opustí ve středu 1. dubna na hraničním přechodě v Rozvadově.

 

Kdy překročí hranice?

 

Jako první by do Česka měla dorazit část, která hranice překročí v Bohumíně. "Bude to v neděli dopoledne v čase tak zhruba mezi snídaní a dopolední svačinou," usmíval se zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský. "Skupina, která překročí hranice v Náchodě, by měla dorazit mezi obědem a odpolední svačinou a poslední v Harrachově po šlofíčku po obědě," dodal.

 

Nicméně Malenínský připustil, že časy se mohou změnit, protože kolona už má teď drobné zpoždění kvůli velkému zájmů Poláků.

 

Podle aktuálních informací ministerstva obrany by američtí vojáci měli překročit české hranice v 10.30 v Bohumíně a Harrachově a v 11.15 v Náchodě. Do Vyškova pak část konvoje dorazí v 15 hodin. Druhá kolona by do Pardubic měla dojet ve 14.15. Třetí část má naplánován příjezd do Liberce ve 12.30.

 

Jaký budou mít Američané v Česku program?

 

Neděle (29. 3.) - Američané se z Polska přesunou do Česka, kde přespí v kasárnách v Liberci, Pardubicích a Vyškově. Na těchto základnách by se měla uskutečnit setkání s lidmi (asi mezi 17. až 19. hodinou).

 

Pondělí (30. 3.) - Kolony se přesunou do Prahy. Zde přenocují v kásárnách v Ruzyni. Z Vyškova a Pardubic Američané vyrazí v 9.30, z Liberce v 8 hodin. Do Prahy by pak první vozy měly dorazit po 11. hodině.

 

Podívejte se na mapy, kudy přesně kolony budou projíždět a jaké budou mít složení:

18

GALERIE: Průjezd amerického konvoje Českem - MAPY

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Mapa - Trasa konvoje americké armády

Hodnocení:

 

Úterý (31. 3.) - Odpočinkový den. Pro veřejnost bude v kasárnách v Ruzyni vyčleněn čas mezi 10. až 18. hodinou. Někteří američtí vojáci vyrazí do Plzně, kde vzdají hold svým předchůdcům, kteří padli ve 2. světové válce.

 

Středa (1. 4.) - Konvoj se vydá na poslední část trasy, zahájení přesunu je plánováno na 5.30. Z Prahy vyrazí na Plzeň a hranice překročí v Rozvadově, poslední část konvoje by území Česka měla opustit v 11.30. V Německu je pak čeká cesta na domovskou základnu ve Vilsecku, která je jen asi 60 kilometrů od českých hranic.

 

 

Bude možnost se s vojáky setkat?

 

Pokud se budete chtít s americkými vojáky setkat, tak budete mít možnost už v neděli. Části konvoje budou přespávat v kasárnách v Pardubicích, Vyškově a v Liberci. Právě v těchto kasárnách by měla být možnost setkání v neděli mezi 17. až 19. hodinou. "Další možností bude v Ruzyni v úterý od 10 do 18 hodin," upřesnil Stropnický.

 

Kolik to bude stát?

 

Náklady na průjezd konvoje budou 175 780 korun. Americká armáda pak tuto částku zaplatí té české a to v českých korunách, aby se zabránilo případné spekulaci o možných kurzových rozdílech. Američané zatím neplánují, že by využili "české" pohonné hmoty. Kdyby k tomu došlo, tak i za to Američané podle zástupce náčelníka generálního štábu zaplatí.

 

 

Jaká vozidla a stroje se zde objeví?

 

Větší část kolony budou tvořit obrněné transportéry Stryker. V Česku se objeví i legendární Humvee. Kolonu budou doprovázet i podpůrné vozy FMTV, M915 či HEMTT.

 

V Polsku kolonu doprovázel i letecký doprovod, ten se však v Česku neobjeví. "Podpora ze vzduchu nebude. Jen bude situaci monitorovat, kvůli složitější dopravní situaci, policejní vrtulník v úseku Harrachov - Liberec. K dispozici budu mít vrtulník i já a to pro případ, kdy byl třeba řešit nějaký problém," uvedl Malenínský.

 

 

Kudy povedou trasy?

 

První trasa povede z Bohumína do Vyškova, kde vojáci přespí, odtud se vydají do Prahy. Po další přestávce pak budou pokračovat na Plzeň a Německo.

 

Průjezd amerického konvoje z Bohumína
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

 

Druhá trasa povede z Náchoda do Pardubic, kde opět Američané přenocují. Další den zamíří do místa setkání v kasárnách v Praze Ruzyni a po dni volna bude tato kolona pokračovat společně s dalšími dvěma částmi na Plzeň a Německo.

 

Průjezd amerického konvoje z Náchoda
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

 

Třetí část pak projede přes Harrachov do Liberce. Zde vojáci přenocují. Další den se pak vojáci vydají po R10 do Prahy. Poslední úsek trasy je už pro všechny dílčí části konvoje stejný.

 

Průjezd amerického konvoje z Harrachova
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

 

Jak bude přesun probíhat?

 

Samotná kolona 118 vozidel a 520 amerických vojáků bude rozdělena do tří částí. Tyto části se pak ještě rozdělí na tři menší zhruba po 10 až 15 vozidlech. Menší podkolony pojedou v třicetiminutových intervalech. Poslední den (1. dubna) pojede celý konvoj po jedné trase z Prahy na Plzeň a Rozvadov, rozdělí se na tři kolony, mezi kterými bude hodinový rozestup.

TN.cz / hmr