Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 10. 2017
školní pomůcky

Pracovní sešity do školy rodiče platit nemusí. Většinou to ale neví

Dítě s brýlemi ve škole
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Čtenář z České Třebové upozornil, že po něm škola požaduje zaplacení pracovních sešitů pro výuku. To je sice běžný případ, ale ne každý rodič ví, že pracovní sešity patří do stejné kategorie jako učebnice. Ty mají tedy školy poskytovat bezplatně. Rodiče často ani nevědí, že proplacení pracovních sešitů mohou odmítnout.

"Jako rodič tří dětí na mateřské dovolené hospodařím s finančním minimem. Proto mě nemile překvapilo, že škola, kam chodí moje dvě starší děti, požaduje úhradu pracovních sešitů pro výuku," svěřil se čtenář z České Třebové.

 

S požadavkem na zaplacení pracovních sešitů se setkávají rodiče na začátku každého školního roku a často ani nevědí, že jej mohou odmítnout. Školy to tak běžně dělají a doufají, že si žádný rodič stěžovat nebude.

 

"Školský zákon obsahuje právo žáků základních škol na bezplatné poskytnutí učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou, mezi které patří i pracovní sešity. Vyžadování zaplacení učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou používaných při výuce v základní škole by tedy nebylo v souladu se školským zákonem," upozornil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

 

 

Uvedl však, že žáci jsou povinni do konce školního roku učebnice a učební texty škole vrátit. "Pokud jde o učebnice a pracovní sešity bez schvalovací doložky, může je škola používat a může vyžadovat úhradu, ale musí se na tom s rodiči dohodnout a ti musí souhlasit," dodal.

 

Rodiče každého žáka tedy mají právo požadavek na zaplacení odmítnout, aniž by žák byl znevýhodněn. "I když zbytek třídy bude mít zakoupené učebnice a učební texty, škola musí i jemu pořídit adekvátní náhradu, například okopírovat materiál atd," dodal Andrys. Pokud si žáci sešity zakoupí, zůstávají pak samozřejmě v jejich vlastnictví.

 

Počet stížností na placení pracovních sešitů není nijak alarmující, avšak je to spíše kvůli tomu, že rodiče na své děti nechtějí nijak upozorňovat nebo o právu odmítnout zaplacení sešitů jednoduše nevědí. "Stěžovat si raději nechci, nerad bych na své děti poštval učitele," dodal na závěr rozezlený čtenář.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Matka nevěřila vlastním očím: Co to udělala učitelka synovi do sešitu???

Matka se naštvala, že dcera musí denně dělat domácí úkoly! Učitelce napsala dopis, který vzbuzuje soucit

kik TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.10. | 12:51 jiří zbrawa
30
V tom případě,by mě zajímalo,kam vážení učitelé dávají vybrané peníze za ...
7.10. | 17:08 Iva Veselá
-8
jiří zbrawa-jak si můžete dovolit něco takového napsat?Rodiče většinou pracovní ...
8.10. | 10:22 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
politici je za "všimné" prodali pod cenou do zahraničních společností.Bude jen hůř a hůř.Již teď po naplnění Německa uprchlíky se budou Německé továrny v ČR stěhovat zpátky do Německa,aby byla práce pro Němce a jejich kamarády ze Sýrie.V ČR ostrouháme kolečka.
8.10. | 10:20 Petr Kelenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pořídit si děti v tomto banánistánu-absurdistánu si může jen blázen nebo hnědočech.Platy podle západu směšné a ceny všeho vyšší.Z čeho ještě platit a živit děti?Ze vzduchu asi neporostou.Lepší už v ČR nikdy nebude.Strategické suroviny jako uhlí,lithium,vodárny nám již dávno nepatří.Zkorumpovaní
7.10. | 18:44 miomiu
8
Náhlasit nevhodný komentář
Pani Iva Vesela, jdete se vyssrat!
7.10. | 17:08 Iva Veselá
-8
Náhlasit nevhodný komentář
jiří zbrawa-jak si můžete dovolit něco takového napsat?Rodiče většinou pracovní sešity kupují sami - vy jste dal 500 Kč učiteli a dítě nedostalo pracovní sešity? "Vážení učitelé" nesmí vybírat takové částky bez prokázání, co za ně koupili. Je to na žalobu, že obviňujete učitele, že si ...
7.10. | 16:58 Iva Veselá
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Podle ústavy máme právo na bezplatnou lékařskou péči a platíme si zdravotní pojištění. Ještě se vám nestalo, že jste u lékaře platili? Stačí vám péče u zubaře, kterou hradí pojišťovna? Jsou pracovní sešity nadstandard? Stačí vám, aby se vaše děti učily ze starých učebnic? Na víc školy nemají peníze.
7.10. | 13:55 maxfox
25
Náhlasit nevhodný komentář
Základní věci by měli žáci základní školy dostávat zdarma,až nadstandard si platit.
7.10. | 12:51 jiří zbrawa
30
Náhlasit nevhodný komentář
V tom případě,by mě zajímalo,kam vážení učitelé dávají vybrané peníze za pracovní sešity (cca 500Kc za žáka)?Mají černé fondy,nebo jak?