Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.3. 2016 21:20
Dobrá zpráva

Česká ekonomika roste! Patříme ke třem nejrychlejším zemím EU

Zdroj: TV Nova

Ekonomika České republika je v nejlepší formě za posledních 8 let. Podle premiéra Sobotky patříme k zemím Evropské unie s nejrychlejším ekonomickým růstem. Vláda se samozřejmě kasá, že je to její práce. S tím ale nesouhlasí opozice - prý je to jen chlubení se cizím peřím.

Ekonomika rostla v loňském roce rychlostí 4,3 procenta. Podle analytiků je jedním z důvodů růstu hlavně fakt, že Češi utráceli mnohem více než v předchozích letech. I vládní koalice má jasno, co stojí za tak dobrými výsledky.

 

"Česká republika patří mezi tři nejrychlejší evropské země. Růst je výsledkem hospodářské politiky vlády, my jsme se soustředili na urychlení čerpání evropských fondů, podpořili jsme spotřebu domácností a povedlo se nám také posilnit veřejné investice, investovali jsme také více ze státního rozpočtu," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

 

I další koaliční partneři se shodují, že jde o dobrou práci současné vlády. "Je to dobrá zpráva, já jsem rád, že především česká vláda nebrzdí hospodářský růst," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělohrádek. A potvrdil to i ministr financí Andrej Babiš. "Ekonomice se daří. Také jsme k tomu významně přispěli, uvolnili investice a spotřebu," uvedl.

 

 

S tím ale nesouhlasí opozice. "To se vládě přihodilo a já jí to přeju. Ale už se to nebude opakovat příští rok a to je odpověď, zda za to vláda může nebo nemůže," vyjádřil se předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Rok 2015 dosáhl enormního růstu, ale zásluhy vlády nejsou až tak přímé," shodl se s Kalouskem i Jiří Dolejš z KSČM.

 

"Nikdo se nemá chlubit cizím peřím, to, že se daří naší ekonomice, je dobře, ale je to díky pracovitým lidem, občanům, kteří podnikají, něco dělají, určitě to není díky vládě. Ekonomický růst není zpravidla výsledkem úřadující vlády," přisadil si předseda ODS Petr Fiala.

 

Ekonomika letos zřejmě opravdu zpomalí, protože už nebudeme moci čerpat tolik evropských dotací. Nicméně podle premiéra ekonomika nadále poroste, i když "jen" o dvě procenta. Naopak jediné, co má klesat, bude nezaměstnanost.

 

 

Nezaměstnanost v ČR byla k 31. lednu na 6,4 procentech, což znamená, že bez práce bylo skoro půl milionu lidí. Nejvíce nezaměstnaných bylo v okrese Bruntál, a to vysokých 11,7 %. Naopak nejméně na Praze východ, kde to bylo pouhých 2,7 %.

 

V historii byla nejmenší nezaměstnanost při vzniku České republiky, tedy v roce 1993, kdy byla tři a půl procenta. Naopak nejhorším rokem byl rok 2004, kdy míra nezaměstnanosti vystoupala skoro až na 11 procent.
 

Nikol Kudrnáčová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.3. | 20:37 nichts obernichts
7
Kam ten prebytek/vydelek nasi ekonomiky prisel? Na platy a odmeny statnich ...
4.3. | 21:20 petalinos
-5
Kdo pak nám tu tak aktivně mínusuje.Že by Havloidi
5.3. | 16:20 topka55
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pro běžného občana je to k houno! Platy vyšší nebudou ,ale hned to řeknu dědovi a budeme se společně veselit!
4.3. | 21:20 petalinos
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo pak nám tu tak aktivně mínusuje.Že by Havloidi
4.3. | 21:07 pan-then
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zapáchající realita 26 let po Sametu: Půl druhého miliónu Čechů pod hranicí chudoby, 2 milióny lidí bez práce, 100 tisíc Čechů bez domova, 2 milióny Čechů v exekuci, nájemné až 30x vyšší než tehdy… ale to nevadí, hlavně že tn.cz lže!
4.3. | 20:52 Tony
1
Náhlasit nevhodný komentář
Drzost nezná mezí.Nakonec si růst ekonomiky přičetl modrá straka Fiala.Kradlousek nezůstal pozadu.Od těch dvou to sedí.Největší nezaměstanost a státní dluh z dob kdy vládla zločinecká ODS s pomocí Kradlouska.
4.3. | 20:37 nichts obernichts
7
Náhlasit nevhodný komentář
Kam ten prebytek/vydelek nasi ekonomiky prisel? Na platy a odmeny statnich uredniku, nebo proste pribylo vice miliardaru? Na nase nemocne deti, duchodce a vubec obcany rozhodne ne! A na snizeni statniho dluhu? - ha,ha,ha ...
4.3. | 20:34 nichts obernichts
-1
Náhlasit nevhodný komentář
"Podle analytiků je jedním z důvodů růstu hlavně fakt, že Češi utráceli mnohem více než v předchozích letech." //// Aha a jak to vite ze to byli Cesi? To si zapisujete u kas statni obcanstvi? Co ja vim, tak zaplavuji desetileti Cesko/Prahu miliony turistu kteri u nas velice utraceji ... ...
4.3. | 19:23 petalinos
6
Náhlasit nevhodný komentář
Tak honem odměny na ministerstva aby nás někdo nepředběhl že
4.3. | 19:20 petalinos
0
Náhlasit nevhodný komentář
Sralbotko ty ale kecáš a kasáš se jak holub.Tak když ekonomika je na tom tak dobře a velice dobře roste tak proč platy nejsou jak v německu.
4.3. | 19:17 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ale taky budem prvni kdo padne na drzku az se vzestup zastavi a bude to bolet. Staci kdyz jsem cetl ze ekonom ktery v r. 2008-9 psal ze nastane krize a ze ted jsou stejne naznaky na dalsi krizi.