Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 23:09
migrační krize

Česká vláda odmítá kvóty, systém podle politiků selhává

Zdroj: TV Nova

Evropská komise žene Česko, Polsko a Maďarsko před soud. Důvodem je bojkot povinného přerozdělování uprchlíků ze strany členských států Visegrádské čtyřky. Česká vláda před týdnem avizovala, že už na základě migračních kvót nepřijme jediného uprchlíka. V krajním případě hrozí Česku pokuta až čtvrt miliardy korun. Česká vláda i opoziční strany se v případu odmítání povinných kvót vzácně shodují. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je řízení důkazem selhávání systému.

Jen během posledních dvou měsíců se Evropa stala svědkem tří teroristických útoků. A právě hrozba islámského radikalismu přiměla českou vládu k rozhodnutí pozastavit přijímání běženců na základě povinných migračních kvót.

 

Vzpoura proti systému povinného přerozdělování uprchlíků, který v září 2015 schválila většina členů evropské osmadvacítky s výjimkou Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska, nezůstala bez odezvy. Česko i další dva státy Visegrádské čtyřky teď čeká soud.

 

"Podle našeho názoru se Evropská komise mýlí a zmíněný trest je neopodstatněný. Přijímání migrantů je součástí bezpečnostní politiky každé jednotlivé země, nikoliv Evropské unie jako celku," vysvětlil polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak.

 

Řízení namířené proti Česku a dalším odpůrcům kvót může trvat řadu měsíců. Pokud svůj odmítavý postoj Češi řádně nevysvětlí a nezjednají nápravu, může se případ dostat až k soudnímu dvoru v Lucemburku. Vyvrcholením celého procesu může být i pokuta ve výši několika stovek milionů korun.

 

 

"Evropská unie se rozhodla ukázat solidaritu s Itálií a Řeckem v otázce přesídlení uprchlíků. Mrzí mě, že Česká republika vloni relokovala jen 12 lidí a od té doby nikoho dalšího," stěžoval si předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

 

Podle politiků dopad řízení Evropské komise vůči Česku kvůli porušování migračních kvót povede ke ztrátě důvěry Čechů vůči EU. Česká republika se ani dál do systému přerozdělování uprchlíků zapojovat nechce.

 

"Lidé budou těžko chápat, že jedno procento v projektu kvót řadí mezi země úspěšné a neúspěšné," sdělil ministr vnitra Milan Chovanec.

 

 

"To je jenom přenášení problému, který existuje v některých zemích, do dalších, nemá to žádné racionální jádro," uvedl svůj názor poslanec ODS Pert Fiala.

 

"To zhorší image Evropské unie, která není úplně ideální. Komise pod vedením pana Junkra vymýšlí úplné nesmysly. Ta migrace se měla vyřešit uzavřením vnější schengenské hranice, ale to Evropská unie a komise nezvládla," sdělil předseda hnutí Ano Andrej Babiš.

 

Česko se podle Milana Chovance může na řešení migrační krize podílet i jiným způsobem než přijímaním uprchlíků. Mohlo by se zapojit do ochrany vnějších unijních hranic a také podpořit země, odkud uprchlíci přicházejí.

 

 

"Systém přerozdělování, tak jak byl připraven, je jakási pobídka pro nelegální migraci. Touto cestou by se podle nás Evropa vydávat neměla," myslí si premiér Bohuslav Sobotka.

 

Česko, které by mělo do září přijmout přibližně 2 600 lidí, zatím převzalo jen 12 migrantů z Řecka. Další odmítá. Vláda argumentuje tím, že Česko dává příležitosti desetitisícům lidí z Vietnamu nebo Ukrajiny.

 

Nyní bude Česko očekávat oficiální dopis od Evropské komise, jehož součástí bude i termín pro nápravu. Reagovat bude vysvětlením, proč se mu do kvót nechce.

tn.cz / TV Nova