Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 2. 2018
Jinde je i 50 tisíc!

Česko má 7. nejnižší minimální mzdu v Evropské unii! SROVNÁNÍ

Peněženka
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto

Minimální mzda v Česku stoupla v lednu na 12 200 korun, což je dvojnásobek ve srovnání s tím, co berou nejhůře placení Bulhaři. Ve srovnání s jinými evropskými státy ale vypadá česká minimální mzda jako almužna. V Nizozemsku a Irsku je přes 40 tisíc, v Lucembursku dokonce ještě o 10 tisíc vyšší.

Spojení "minimální mzda" teď děsí české dopravce. Obávají se, že řidiči, kteří pro ně jezdí v Německu, po nich budou chtít doplatit rozdíl mezi jejich stávající mzdou a německou minimální mzdou. Ta je přitom přes 38 tisíc. Více o požadavcích kamioňáků ZDE

 

Minimální mzda v Kč v EU a dalších vybraných zemích

 

I přes zvýšení od 1. ledna na 12 200  je česká minimální mzda sedmá nejnižší v Evropské unii. Mírně vyšší minimální mzdu mají i na Slovensku, vyplývá z dat, která zveřejnil Eurostat.

 

Ten porovnává výši minimální mzdy k 1. lednu letošního roku Nejvyšší minimální mzdu mají v Lucembursku, přes 51 tisíc korun!

 

Eurostat upozorňuje, že ačkoliv je na první pohled minimální mzda v absolutních číslech v Lucembursku téměř 8x vyšší než v Bulharsku, když vezmeme v úvahu rozdíly v tom, kolik za stejné zboží a služby občané v různých státech platí, je rozdíl výrazně nižší - trojnásobný.

 

 

Šest zemí žádnou minimální mzdu stanovenou nemá, konkrétně Dánsko, Itálie, Kypr, Rakousko, Finsko a Švédsko. Eurostat zveřejnil také informaci, jak na tom s minimální mzdou jsou na Balkáně, v Turecku nebo ve Spojených státech.

 

České Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje v novele zákoníku práce ukotvit vzorec pro růst minimální mzdy. Dosud o tom vždy rozhodovala vláda. Zaměstnavatelé preferují, aby byl růst navázaný na růst průměrné mzdy nebo na růst ekonomiky.

 

K zvyšování platů přistoupily obchodní řetězce, více v reportáži:


ČTĚTE TAKÉ:

Ožehavý problém: Jak si správně říct o vyšší plat? RADY A TIPY
Měníte práci? 10 rad pro úspěšný start v novém zaměstnání

vbo TN.cz