Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 3. 2017
jasné stanovisko

Chystá se důležitý summit EU: Tohle bude Sobotka prosazovat

Bohuslav Sobotka na summitu EU
Zdroj: ČTK
Sobotka ve čtvrtek odlétá na summit EU

Už zítra odlétá premiér Sobotka na důležitý summit Evropské unie, kde se bude mimo jiné volit i předseda Evropské rady. Vláda dnes jednala o postoji, který Česko v Bruselu zaujme.

Jedním z hlavních bodů, které budou pro Česko důležité, je bezpečnost a obrana. Premiér Bohuslav Sobotka bude bojovat za to, aby zvýšené bezpečí občanů bylo jedním ze základů reformy Evropské unie. Podporovat taky bude další spolupráci s africkými zeměmi tak, aby se lépe řešila a dalo se předcházet tzv. migrační krizi.

 

Ve čtvrtek se také bude volit nový předseda Evropské rady, kterým jev současné době Donald Tusk. Česko ho bude podporovat i nadále.

 

Sobotka bude na summitu jen jeden den, v pátek odlétá na sjezd ČSSD, kde bude obhajovat post předsedy strany. Za to ho kritizovala nejenom opozice, ale také třeba hnutí ANO. "Jednou z mála povinností, kterou premiér má, je účast na summitu," obul se do předsedy vlády ministr financí Andrej Babiš.

 

 

Sobotka se nicméně hájí, že ve čtvrtek, kdy budou padat ta nejdůležitější rozhodnutí, na summitu bude. V pátek bude Česko v Bruselu zastupovat slovenský premiér Robert Fico.

mom/Eliška Zvolánková TN.cz