Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 8. 2017
rostou, nebo ne?

Chystáte se na houby? Víme, kde rostou i kam nemá cenu chodit

Houbaření
Zdroj: Profimedia
Houby rostou, ale ne všude (ilustrační foto)

Houbařská sezóna není letos nijak slavná. Někde sice nosí lidé z lesů plné koše, jinde jsou ale rádi za každou prašivku. Za menší úrodu mohou extrémně vysoké teploty a dlouhodobé sucho. Lepší by podle mykologů mohla být situace na přelomu srpna a září.

Hub je letos méně než v loňském roce, a to co do počtu, tak množství druhů. Podle mykologů houby rostou, ale ne všem je situace stejně nakloněna. "Pokud jde o místa s aktuálně nepříznivými podmínkami pro růst hub, snad nejhůře na tom je jižní Morava. Naopak, lépe jsou na tom oblasti podhorských a příhraničních lesů. Pokud jde o níže položená místa, po deštích tam rostou houby hlavně v dubohabřinách kolem rybníků," popisuje Aleš Vít z České mykologické společnosti.

 

Nejčastěji houbaři nosí v těchto dnech z lesů hřibovité druhy. "Z ostatních hub se postupně a v hojnějším počtu rozrostly holubinky, ryzce a muchomůrky. Z jedovatých druhů nyní rostou muchomůrky zelené, tygrované a jízlivé," dodal Vít.

 

Podle webu naHoubách.cz, kde se houbaři chlubí svými úlovky, rostou také na Vysočině a ve středních Čechách. V následujících dnech by ale mohla být situace příznivější i na jiných místech. Téměř v celé republice vydatně prší a přibližně za týden by se to mohlo v lesích projevit.

 

 

Plný koš hříbků, kovářů a masáků nasbíral houbař s přezdívkou Spicnik v Uhlířských Janovicích. Nezabralo mu to ani dvě hodiny, chlubil se na webu nahouby.cz. "Včera v okolí Českých Žlebů na Šumavě - půl košíku lišek, jeden obrovský křemenáč a jeden hřib kovář. Po nočním dešti se, myslím, situace zlepší," doufám Mitch.

 

Rostou houby i u vás? Pochlubte se nám svými úlovky na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook! Děkujeme.

 

Úlovky hlásí také Jirka z Vysočiny. "U Bohdalova asi deset pěkných praváků, z toho zdravé tak čtyři, 16 kovářů, něco růžovek a lišek. Víceméně kolem cest. A na jedné borovici dva krásné kotrče, skoro 1,2kg," pochvaloval si.

 

Nové hříbky začínají růst také na jihu Čech. "Okolo Žofínského pralesa v Novohradských horách hodně starých hub, ale začínají se klubat lišky a jdou čerství masáci a šedivky. Z hřibovitých jeden krásný čerstvý pravák a starší kovář. Hodně plesnivých babek," napsal Diego.

 

 

Komentáře ale přidávají také zklamaní houbaři. "Byla jsem se podívat poblíž Chocerad a v lese není vůbec nic. Od začátku sezóny tady skoro ještě nic nerostlo, je tu totální sucho, i když občas zaprší. Minulý týden jsem byla v lesích blíže Sázavy - směrem k Ostředku, našla jsem jen pár suchých hříbků a vetché růžovky," postěžovala si Baloo.

 

"V okolí Bunče vůbec nic, ani houba - sucho," popsal Petr situaci na Zlínsku. "Za dvě hodiny v lese jenom tři babky, čtyři modráci, jedna růžovka a jeden starý hřib. Zatím je to bída," hlásí Coudyman z Včelnicka na Jindřichohradecku. "Dnes ve Strašicích krásná procházka lesem, houbaření nula," posteskl si houbař z Plzeňska.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZÓNA JE TU! Přečtěte si 6 věcí o houbách, které jste určitě nevěděli, ale měli byste

FOTO: Největší houbu na světě našel tento Mexičan

mom TN.cz

Diskuze

13.8. | 19:52 Miloš Tichý
4
Náhlasit nevhodný komentář
S tím nesouhlasím.Všichni, nejsou ho vada.Ale nejhorší jsou nájezdy třeba tří rodin,s pěti dědmi,a a třemi psy..Ti dokážou vyhnat zvěř široko daleko.A navíc, zahazují odpadky v lese.A jedna odhozená bílá láhev, zapálila les.
13.8. | 18:26 leonisis
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Když chodí po lese zvíře jménem člověk tak ty pokuty by měly být pro některé ještě vyšší!
13.8. | 17:51 Miloš Tichý
5
Náhlasit nevhodný komentář
Přeji hezký podvečer. Bydlím od roku 72 v lese, a houby mi rostly za plotem,i před plotem.Poslední dva roky,neroste nic ,včera sem našel za bárákem jednu bedlu.Kůrovec zničil les. nejsou stromy,nejsou houby.A to jsem nosil domů veliké koše,a rozdával je.
13.8. | 13:06 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
A ještě dostanete tučnou pokutu za vstup do lesa.To se fakt ty hřiby vyplatí.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme