Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.11. 2016 12:22
foto+video dokonalé postavičky

Dubánci: Radost pro děti přerostla v hit internetu. Dělá je Čech!

Zdroj: TN.cz

Malé postavičky z ryze lesních materiálů, takzvaní dubánci, pomalu dobývají internet. Jak ale jejich autora Petra Václavka vůbec napadlo začít s jejich výrobou? A jak neustále nové a nápadité figurky vymýšlí? Vyrazili jsme se ho zeptat!

Za zrodem dubánků stojí pochopitelně autorovy děti: "Dávali jsme na podzim s dětmi dohromady nějaké kaštanové potvůrky se špejlemi, ale jeden rok se neurodily kaštany, tak jsme použili žaludy," vysvětluje vznik prvních dubánků Petr Václavek. Nejprve začal s výrobou zvířátek, na lidské postavičky přešel až časem.

 

Od té doby uplynuly už dva roky a dubánků za tu dobu značně přibylo. Petr Václavek je začal propagovat na sociálních sítích a tak se začal rodit nový hit: "Najednou o to byl velký zájem, všem se líbili, tak jsem si s tím začal ještě víc hrát, začal jsem je trošku stylizovat a pohrávat si s těmi fotkami," popisuje vývoj autor figurek. Materiálu na výrobu má dostatek, sám má na zahradě svého rodinného domu hned tři duby.

 

115

GALERIE: Dubánci

Zdroj: dubanci.cz

Dubánci - 6

Hodnocení:

 

Vyrobit takhle propracované postavičky ale vyžaduje dostatek fantazie i trpělivosti: "Nejdůležitější je si s tím opravdu vyhrát a věnovat tomu ten čas," říká šikovný tvůrce, který se jinak živí počítačovou grafikou. Nápady na postavičky mu chodí ze všech stran, lidé mu posílají tipy anebo se nechává inspirovat aktuální situací. V zimě vznikají dubánci na lyžích, v létě se opalují, na podzim houbaří.

 

Samotná výroba není podle autora složitá, stačí jen pár žaludů, větviček, případně kůra ze stromu nebo listí. Ke spojování poslouží tavná pistole. Hotovo je někdy jen za pár desítek minut. "Někdy se ale dívám dlouhé hodiny na internet, na fotky, abych viděl, jak je to tělo v určité pozici poskládané a jaké má proporce," přiznává i delší přípravu figurek Petr Václavek.

 

 

Ve chvíli kdy je postavička hotová, není ještě vyhráno. Neméně důležitým krokem je totiž její nafocení v přirozeném prostředí: "Často chodím do nedalekého lesa fotit dubánky s přírodním pozadím. Tam to nafotím a pak ještě ve Photoshopu retušuji, upravuji, vylepšuji barvy a podobně," popisuje finální proces Václavek.

 

A výsledek pak stojí za to. Stylizované fotografie dubánků mají mezi lidmi na sociálních sítích velký úspěch. "Dubánci jsou hitem i v zahraničí, každou chvíli mi píšou například lidé z Polska nebo Maďarska, takže odezvy jsou vysloveně kladné," shrnuje situaci spokojeně výrobce. Důkazem jsou i populární kalendáře, pohlednice nebo třeba pexeso, které jsou na internetu k prodeji. "V blízké budoucnosti vyjde i dětská knížka," plánuje další dubánčí expanzi autor postaviček. Doufejme, že panu Václavkovi vydrží tato vášeň co nejdéle a dočkáme se tak dalších překrásných exponátů.

TN.cz/Jakub Deml

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.11. | 13:05 Vojta Také
16
Pane Václavku, velká pochvala ! Dubánci jsou prostě kouzelní.
13.11. | 13:22 bimbi20
-7
Já vymyslela Zemánky. Už se na nich pracuje. Zemánci popíjejí, hází šavle, mají ...
13.11. | 18:30 Vojta Také
4
Náhlasit nevhodný komentář
Bimby, jsi trapná. Pochopíš to vůbec někdy ?
13.11. | 17:06 Petr Vaclavek
6
Náhlasit nevhodný komentář
Díky všem za chválu!
13.11. | 13:22 bimbi20
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Já vymyslela Zemánky. Už se na nich pracuje. Zemánci popíjejí, hází šavle, mají virózy, střílí kalašnikovem, říkají pussy, hází popelníčky, nemají rádi Peroutku, lžou o hostech na udílení medailí, jsou to rasisti a xenofobové. Moc krásné potvůrky. Děti je je podle mého názoru hned oblíbí.
13.11. | 13:05 Vojta Také
16
Náhlasit nevhodný komentář
Pane Václavku, velká pochvala ! Dubánci jsou prostě kouzelní.
13.11. | 12:54 josefvyskoc
13
Náhlasit nevhodný komentář
take jsme je pred par lety se synkem vyrabeli (inspirace anim.serialem Pan Dubínek)...pan Václavek je dela krasne (vč. foceni) a ma uzasnou fantazii ! :) ...