Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.8. 2017 21:45
Nebezpečná vajíčka

Evropu děsí toxická vejce. Takhle je poznáte! PŘEHLED ŠARŽÍ

Zdroj: TV Nova

Miliony vajec z Nizozemska jsou kontaminovány toxickou látkou, fipronilem. Ten se používá jako ochrana zvířat proti klíšťatům či blechám, v chovech určených na konzumaci je ale zakázán. Kromě Nizozemska se kontaminovaná vejce objevila také v Belgii a v Německu.

Přímo do České republiky by vejce z kontaminovaných chovů dovážena být neměla, alespoň ne oficiální cestou. Přesto nelze úplně vyloučit, že si je někteří zákazníci zakoupili třeba v německých supermarketech.

 

Nizozemsko je tradičně velmi levným producentem vajec, proto je ve velkém dováží do okolních zemí, hlavně do Německa, kde se podle webu Thelocal.de do pátku objevily ve 12 z 16 německých spolkových zemí a kontroloři jich našli už přes 3 miliony. Odhaduje se, že jich v Německu mohlo skončit až 10 milionů!

 

Podle německých úřadů množství fipronilu objevené ve vejcích nepřekračuje úroveň, kdy by vejce byla nebezpečná pro dospělé, děti by se jim ale měly vyhnout.

 

Děti vážící 16 kg by neměly sníst více jak 1,7 kontaminovaného vejce denně, dospělí vážící více jak 65 kilo mohou podle německých hygieniků sníst i 7 vajíček denně, aniž by se jim do těla dostalo nebezpečné množství fipronilu.

 

15

GALERIE: Kódy závadných vajec z Nizozemska

Zdroj: TN.cz/profimedia

Kódy závadných vajec z Nizozemsko - 2

Hodnocení:

 

Nizozemský úřad, který má na starost bezpečnost potravin, vydal přehled šarží kontaminovaných fipronilem. V jednom případě (šarže 2-NL-4015502) je úřad doporučuje nejíst v žádném případě. Další šarže nejsou vhodné pro děti.

 

Číslo šarže najdete na každém vajíčku, první číslice udává typ chovu, přičemž 0 je biochov, 1 jsou vejce od slepic chovaných ve volném výběru, 2 od nosnic chovaných v halách a 3 od nosnic chovaných v klecích, což už ale v Nizozemsku nenajdeme.

 

 

V číslu šarže následuje kód země, odkud vejce pochází, nizozemská vejce mají kód NL, německá vejce, kde taktéž zaznamenali kontaminaci v Dolním Sasku, jsou označená DE. Za kódem země následuje pětimístné číslo chovu a dvě další číslice, která označují, v které části farmy nosnice žila.

 

Nizozemský úřad také uvedl přehled všech šarží, které byly snesené na farmách, na kterých se fipronil vyskytl a to i těch, u nichž laboratorní testy u dané šarže kontaminaci neodhalily. Před závadnými vajíčky varovaly také německé úřady, konkrétně ty v Dolním Sasku. Kontaminaci zjistili u čtyřech šarží.

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.8. | 22:28 fantozzi602
12
kurwa,evropu desi vejce? a ze kazdy den pusti italove do evropy tisice ...
5.8. | 18:48 bimbi20
-2
Snad nedělá Mc'Donald snídaně z těchto vajec. Pokud ano, tak jsem byla otrávena ...
5.8. | 23:23 undatra
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Němčouři budou mít vajec málo a my něúrekom .Ostatně jen název značí , v českých zemích něú a v německých com .
5.8. | 23:09 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
A ujišťují te ze se z tebe stane skutečně slušný a inteligentní člověk.A pote pochopí s proč se mi říká Chaimi Vymítač.Já z tebe ty zle duchy vyklepu raz dva.
5.8. | 23:08 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
vechtr z Protivína.Nic ve zlem ale hnus pro hnus.Už ti dochází proč je ČR odpadkový košem Evropy?Asi proto ze Češi jsou pro mnohé prasata díky takovým názorům jaké tady spisujete.Upřímně řečeno.Já jiný názor nemám.Bohužel.Alespoň do te doby než ti rozbíjí pořádně hubu.
5.8. | 22:59 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ty curaaku.Kdybych mel přemýšlet jako ty a fantozzi602 tak bych doteď hnil v ČR nebo se nenazral.
5.8. | 22:58 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
alanaldik.Salmonella ve vejcích z Polska finprofil ve vejcích z Holandska vítr ve tvých vejcích.....Svet je velmi divné místo vid? Kolik strachu a blbych kecu Cechu dokáží v lidech vyvolat pouhá vejce ze ano?
5.8. | 22:55 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Jednoduchá odpověď.Přesně tolik kolik toho nakecas ty blbecku vysinuty.
5.8. | 22:54 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
fantozzi602 Kolik teroristu ročně zabije lidi kolik toxických potravin zabije lidi pouhý rok a kolik lidi ukecaji Češi k smrti?
5.8. | 22:28 Ukradeny Trotl
3
Náhlasit nevhodný komentář
Je to prosté. Stačí umět naslouchat a pochybovat: https://goo.gl/iKiiV3 A hlavně zavčasu za peníze těch ovcí vybudovat plot proti nakaženým prasatům jako to "udělal" Čunek. A to se vyplatí. Europoslanec Mach má milión měsíčně. No a to se vyplatí. Ještě jste to nepochopili? :D :D :D
5.8. | 22:28 fantozzi602
12
Náhlasit nevhodný komentář
kurwa,evropu desi vejce? a ze kazdy den pusti italove do evropy tisice teroristu to evropu nedesi? kurwa,proberte se uz
5.8. | 21:54 roko-lanek
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ja kupuji vejce po koruně dvacet v Polsku.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme