Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2016 21:37
Vaše téma

Stropnický: Koalice v Praze vznikne do tří týdnů. Bez Krnáčové

Zdroj: TN.cz

Hostem Michaely Šmídové v pořadu Vaše téma byl pražský zastupitel za Stranu zelených Matěj Stropnický. V rozhovoru se vyjádřil se k dění na magistrátě, vztahu s otcem i svému účesu.

Dění na pražské radnici po pádu vládní koalice a hádky o vzniku té nové jsou pro pozorovatele v posledních týdnech stále zmatenější. "Teď byla krátká přestávka, ale práce na tom, aby koalice vznikla co nejdřív, pokračují. Myslím, že by to mohlo být do tří týdnů," vidí situaci optimisticky Matěj Stropnický.

 

Základní půdorys podle něj už existuje, v koalici by měli spolupracovat TOP 09, Trojkoalice a Piráti s podporou některých dalších stran. "Už je tedy skoro jisté, že Adriana Krnáčová půjde z kola ven," dodává zastupitel.

 

Právě se současnou primátorkou měl Stropnický rozporuplný vztah. "Přišla do politiky bez znalosti komunitních témat i Prahy a musela se to postupně naučit, stejně jako další lidé z ANO, kteří nevěděli, do čeho jdou," myslí si Matěj Stropnický. "Když se zorientovala, i my jsme si v některých tématech začali rozumět," vysvětluje.

 

Mladý politik si zakládá především na svém přesvědčení a ideálech. "V 19 letech jsem vstoupil do Strany zelených a zůstal jsem jí věrný. Uchoval jsem si ideály, ale občas mě to stojí nějakou funkci a nějakou koalici. To ale nevadí, já svou politiku budu prosazovat v další koalici," dodává Stropnický s tím, že by měli politici prosazovat sliby, které dali před volbami.

 

 

Strana zelených se podle něj do Poslanecké sněmovny v tom pravém okamžiku vrátí. "Strana je klidnější a je to sázka na jistotu. Neházíte lístek do černé díry, jako je tomu v případě některých jiných stran a hnutí," říká Stropnický, který prý uvažuje i o tom, že se stane předsedou zelených.

 

Moderátorka Michaela Šmídová se ptala také na uprchlickou krizi. "Obavě lidí rozumím, ale od toho máme prezidenta a vládu, která by měla přicházet s řešením problémů a paniku mírnit," prohlásil zastupitel. "Přijímání uprchlíků musí mít nějaké limity a právě od vlády očekávám, aby s nimi přišla," dodal Matěj Stropnický, který je také synem ministra obrany za ANO Martina Stropnického.

 

 

Jejich vztahu se také týkalo nejvíce diváckých dotazů. Proč si myslí, že se s otcem na některých věcech nedokáže shodnout? "Čteme jiné knihy, jiné noviny a jsme jiná generace," vysvětluje prostě. "Doma často diskutujeme a na něčem se neshodneme, ale nemusíme mít přece na všechno stejný názor."

 

Matěj Stropnický se na závěr vyjádřil i ke svému účesu. "Myslím, že usedlých přehazovaček je v politice, tak to mám trochu rozcuchanější," řekl s úsměvem.

 

TN.cz