Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2016 20:55
POKUS O VOJENSKÝ PUČ

Máte koupený zájezd do Turecka? Některé cestovky vrací peníze

Pokus o převrat v Turecku
Zdroj: Profimedia

Turecko je oblíbenou dovolenkovou destinací pro mnoho Čechů. Po pokusu o vojenský převrat v zemi lidé řeší, jestli tam na dovolenou mají odjet, případně, jestli jim cestovní kanceláře nabídnou náhradu, nebo stornují zájezd a vrátí všechny peníze. Přístup jednotlivých cestovních kanceláří se liší.

"My máme klienty jen na riviéře, v městech zasažených pokusem o převrat žádní naši klienti nejsou. Takže z tohoto hlediska jsou v pořádku a nic jim snad nehrozí. Přesto raději dostali všichni varování, aby nevycházeli z hotelových areálů," říká marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný.

 

Ta jako jedna z prvních českých cestovek nabízí svým klientům, kteří mají zakoupené zájezdy do Turecka množnost bezplatné výměny zájezdu nebo vrácení peněz bez jakéhokoliv stornopoplatku.

 

 

"My situaci na místě samozřejmě sledujeme a už ve večerních hodinách jsme ji začali řešit. Naši pracovníci už obvolávají všechny klienty, kteří mají zakoupený zájezd s nedělním odjezdem a konzultují s nimi možnost výměny destinace, termínu nebo i bezplatného zrušení. V tuto chvíli se soustředíme na tento odlet a na komunikaci s klienty. O dalších odletech se rozhodneme v nejbližších dnech," potvrzuje ředitel Šatný.

 

 

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež uvedl, že cestovní kanceláře zatím nemají povinnost vrace klientům peníze, nebo nabízet náhradní termíny a destinace. Tato varianta by podle něj nastala až ve chvíli, kdy by české ministerstvo zahraničních věci vydalo zákaz cestování do Turecka. I přesto některé cestovky, právě jako Alexandria, vycházejí svým klientům vstříc nad rámec svých zákonných povinností.

 

 

Češi v Turecku už v noci využili krizovou linku českého ministerstva. "Většinou se ptali na situaci, jak se vyvíjí, a možnosti odletů," řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

 

Situací českých turistů v Turecku se bude odpoledne zabývat krizový štáb na ministerstvu zahraničí, až po jeho jednání budou jasné další kroky české diplomacie. Turecko patří mezi oblíbené destinace českých turistů a je spojencem Česka v NATO. Při pokusu o puč zahynuly necelé dvě stovky lidí - vojáků i civilistů. Čtyři čeští vojáci působící v zemi jsou v pořádku.

 

18

GALERIE: Pokus o převrat v Turecku

Zdroj: Profimedia

Pokus o převrat v Turecku

Hodnocení:

 

Pro cestovní kanceláře bude právě jednání krizového štábu důležité. Pokud ministerstvo prohlásí Turecko za nebezpečnou destinaci, CK budou muset své klienty stáhnout, a těm, kteří dosud neodletěli a mají pobyt zaplacený, vrátit peníze či nabídnout náhradní řešení, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jan Papež. Klienti CK v Turecku jsou nyní podle něj ve spojení s delegáty a od nich dostávají veškeré informace. "V letoviscích je úplný klid, je na každém klientovi, zda se rozhodne pokračovat v dovolené. Mírně převažuje nálada zůstat," uvedl Papež.

 

 

Podívejte se na reakce světových i českých představitelů na puč:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NA VLASTNÍ RIZIKO: Kde je bezpečno a kam na dovolenou nejezdit? Tady máte přehlednou mapu!

MAPA SMRTI: Kam jet na dovolenou? V těchto zemích vám nejvíce hrozí střet s teroristy

hru TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.7. | 12:58 Roman Nemergut
6
Proč bych, proboha, jezdil do Turecka?? Stačí, že tu muslimskou chamraď máme na ...
16.7. | 13:58 pumii
-10
jen nezvzdělanec jezdí po Evropě. Nevím co někomu vadí na pyramidách, Sfinze, ...
16.7. | 18:44 tonny44
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tady se teda schází banda míchačů hovven... No potěš koště, pomalu mám strach, že od vás vy jelita chytnu syfla i přes klávesnici... Brrr.
16.7. | 18:26 brta
1
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20:co musime pochopit:-)))),ty smrdutý muslimi?nebo tu knihu na zatop?-myslím že se jmenuje CORAN,nebo maš namysli krasu jejich žen-jeeajo tam jsou vlastně všechny zahaleny.nebo možna maš na mysli sex s kozama jojo to je ono do kozího bordelu seti zachtělo,tak proto se cpes do techto zemí
16.7. | 18:22 brta
-1
Náhlasit nevhodný komentář
tam muže jet jen debilni člověk,protože to je levne:-)a pak si tyto debilní lide stěžují že jim cestovka nechce zaplatit když se něco stane a oni mají zkur...dovolenou.tak ty debilní lide neznají ani čr ale hlavně že se serou na dovolenou do země kde se muže podělat cokoliv.štastnou cestu ubožaci:-)
16.7. | 18:16 brta
1
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20: tak doufam že už tam zustaneš,aspon tady přestanou ty tvoje debilní nazory.....
16.7. | 17:11 david-hradsky-brno
6
Náhlasit nevhodný komentář
pardon, každý pracující člověk - právník Roman Nemergut, doktor Miroslav Hanko a exekutor Vagin Analev si těch 150 litrů vydělá, ne ti montovní otroci v montovnách.TI BY NEMĚLI JEZDIT NIKAM.-
16.7. | 17:06 david-hradsky-brno
6
Náhlasit nevhodný komentář
Každý průměrný člověk si u nás vydělá 150 tis. měsíčně tak si kuwa může snad koupit tři týdny na klidných Bahamách : http://1url.cz/ftQCY
16.7. | 16:47 Vagin Analev
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Ted je tam levno, nekup to. A kdyz se to tam posere budou fnukat a zebrat o vladni special. All inclusive all risk.
16.7. | 15:59 Miroslav Hanko
1
Náhlasit nevhodný komentář
pumii popadni bimbi a zaleste do nějakého toho smradlavého faraonského hrobu at je klid.
16.7. | 14:09 bimbi20
-8
Náhlasit nevhodný komentář
Pumii, ty jsi můj člověk, já tyto země miluji a pokusím se do nich dostat jinou cestou, když zrušili lety nebo přímo celou dovolenou. Ta kultura je kouzelná. Musíme ji pochopit.
16.7. | 13:58 pumii
-10
Náhlasit nevhodný komentář
jen nezvzdělanec jezdí po Evropě. Nevím co někomu vadí na pyramidách, Sfinze, hrobech faraonů a zbytku egyptských měst... nebo Kartágu a Tuniském světovém muzeu. Je to právě o tom poznání a pochopení jiných kultur. Ovšem jestli si myslíte že ta naše je jediná pravá...