Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2017 13:30
Schválení vlády

Maturita z matematiky: Těchto oborů se bude týkat! PŘEHLED

Zdroj: TV Nova

Povinně maturovat z matematiky budou i další středoškoláci. Vláda schválila návrh ministryně školství, který počítá s rozšířením i na jiné obory, než jsou gymnázia a lycea. Poprvé to čeká studenty ve školním roce 2021/2022.

Schválení návrhu ministryně Kateřiny Valachové potvrdil na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer. Kromě studentů gymnázií tak budou povinnou maturitu z matematiky skládat i žáci odborných škol. Výjimku dostaly zdravotnické, sociální a umělecké obory.

 

Naopak týkat se bude i zemědělských oborů, proti čemuž byli lidovečtí ministři v čele s ministrem zemedělství Marianem Jurečkou. Ten  na twitteru uvedl, že vláda rozhodla o jeden hlas. "Tento návrh není domyšlen a je špatný," uvedl.

 

Valachová trvá na tom, že vynětí zemědělských oborů by nedávalo smysl. "Představte si, že například agropodnikání jako zemědělský obor by maturitu z matematiky nemělo, a naopak ekonomika jako ekonomický obor by měla," řekla novinářům.

 

 

Na odborných školách budou povinné maturity z matematiky zavedeny rok poté, co je poprvé absolvují studenti gymnázií a lyceí. Ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost.

 

Stížnost podle Valachové není na místě. "Jsem ráda, že jsme dokončili debatu o maturitě započatou v císařském mocnářství a je načase vstoupit v tomto směru do 21. století," komentovala rozhodnutí na sociální síti.

 

Podle vládního návrhu budou povinně z matematiky maturovat třeba i autotechnici, švadleny, knihkupci nebo kadeřnice, pokud studují obor s maturitou. Celý seznam najdete zde:

 

Střední školy, ve kterých bude povinná maturita z matematiky

 

Povinná maturita z matematiky se bude týkat dohromady 104 oborů a všech odborných škol s výjimkou: skupiny oborů Zdravotnictví, oborů vzdělání Sociální činnost v rámci skupiny oborů Pedagogika, učitelství a sociální péče a skupiny oborů Umění a užité umění.

 

 

Vláda o povinné maturitě z matematiky jednala v prosinci. Tehdy pouze schválila, že bude od jara 2021 zavedena na gymnáziích a lyceích. V pondělí se shodla na zbývající úpravě. Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů. O zavedení povinné maturity měli zájem zaměstnavatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy.

 

Bývalý ministr Marcel Chládek ji chtěl spustit už v roce 2019, ale Valachová to odložila. Studenti středních škol, kde bude zavedena, budou povinně maturovat ze tří předmětů. Vedle českého jazyka a matematiky to bude cizí jazyk.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.2. | 10:12 Petr Kelenda
16
Kde je prosím diskuze ke článku o zlatem ověšených Romech,kteří si za státní ...
21.2. | 18:59 Stanislav Turczyn
-1
Pan Havel se musí v hrobě obrácet.
11.4. | 20:24 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Neznám obor, který v dnešní době nepotřebuje matematiku! Kdo chce maturitu, musí umět alespoň počítat!! Nelze neustále snižovat laťku, aby bylo vyšší procento maturantů! Dnes na soukromých vysokých školách dostudují lidé, kteří za mých mladých let neudělali ani maturitu!!
21.2. | 18:59 Stanislav Turczyn
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Pan Havel se musí v hrobě obrácet.
20.2. | 23:54 yjy
1
Náhlasit nevhodný komentář
Maturita z matiky bývala normální.. Kam nás pomatení ministři školství dovlekli..
20.2. | 19:45 adam12345678901234
1
Náhlasit nevhodný komentář
To je fakt, proč by maturant měl umět matematiku. Hlavně že ví, kde sehnat gel do vlasů.
20.2. | 10:43 maxfox
15
Náhlasit nevhodný komentář
Je třeba pomalu začít s výukou arabštiny a koránu, abychom našim muslimským přátelům nepůsobili traumata.
20.2. | 10:17 oximoron-1990
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem stoprocentně pro! Dnešní mládež je drzá, líná, otylá a tupá! Kdyby se maturovalo z povalečství, alkoholismu, braní drog, sezení u počítače, návštěv fastfoodů a neúcta k rodičům a společnosti měli by všichni vyznamenání! Doba je zkažená!
20.2. | 10:12 Petr Kelenda
16
Náhlasit nevhodný komentář
Kde je prosím diskuze ke článku o zlatem ověšených Romech,kteří si za státní dávky uspořádali ples?
20.2. | 10:10 Petr Kelenda
15
Náhlasit nevhodný komentář
Děti jsou rok od roku blbější. To je prostě fakt!