Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.5. 2017 20:41
Rozkol mezi spojenci

Merkelová: Na Trumpa spoléhat nemůžeme, Evropa je v tom sama

Zdroj: TV Nova

Summit G7 narušil vztahy mezi Evropou a Spojenými státy. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se Evropa bude muset spolehnout jen sama na sebe. Pochyby vyvolal hlavně odmítavý postoj prezidenta Donalda Trumpa k dohodě o společné ochraně světového klimatu.

Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou, na nikoho jiného totiž není spolehnutí - přesně takový názor si ze summitu G7 odvezla německá kancléřka Angela Merkelová.

 

"Čas, kdy jsme se mohli spolehnout na ostatní, je zřejmě u konce. My Evropané musíme vzít svůj osud do vlastních rukou. Samozřejmě ve spolupráci se Spojenými státy, Velkou Británii, Ruskem i ostatními zeměmi, ale musíme si uvědomit, že bojujeme za naši budoucnost jen sami jako Evropané," řekla Angela Merkelová.

 

Ve svém projevu po návratu ze srazu světových ekonomických gigantů narážela nejen na odchod Velké Británie z Evropské Unie, ale především na neshody s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem.

 

 

S tím se minulý týden setkala jak v Bruselu na summitu NATO, tak i na Sicílii. Tam se prezident vykrucoval při projednávání dohody o globální ochraně klimatu. Zatím ji nepodpořil a ostatní státy mu proto daly čas na rozmyšlenou.

 

"Celá diskuze o otázce klimatu, byla neuspokojivá. Jsme ve stavu šest proti jednomu a zatím není jasné, jak se Spojené státy rozhodnou," prozradila Merkelová.

 

Podle zahraničních zdrojů ale prozradil prezident Trump svým důvěrníkům, že se k dohodě rozhodně nehodlá připojit.

 

 

Naopak s prezidentským nováčkem Emmanuelem Macronem si Merklová evidentně rozumí. Navíc mu vzkázala, že on se na Německo rozhodně spolehnout může.

 

"Kdekoli bude Německo moci, pomůže. Je to běh na dlouhou trať a Německo se bude mít dobře, jen pokud se bude mít dobře celá Evropa," dodala Merkelová.

 

Nový francouzský prezident teď bude hledat společnou řeč s dalším významným státníkem. Na oficiální návštěvu do Francie totiž přijel ruský prezident Vladimir Putin.
 

vbo, Jana Gerleová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.5. | 19:53 allanaldik
7
Prave kvuli hitlerMerkelove mame ty problemy a ona chce aby amici pomahali??? ...
29.5. | 21:22 vo253
1
Ta pani jednou skončí u soudního dvora v Haagu.
30.5. | 09:39 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
29.5. | 21:47 overal,nestačí jim to jen říct. Cigánům se to říká už hezkejch pár let a co? Maj z toho jen prdell. Pokud nebudou následovat bolestivé sankce, jsou tato nařízení jen plané tlachy pro voliče. Cigáni a imigranti jsou neintegrovatelní. Historie nás o tom přesvědčuje stále.
30.5. | 07:49 suffa
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ty fašouni se stále chovají, jako by byl rok 1939!
30.5. | 07:35 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vyhlaste sbírku na stavbu železné opony II.
30.5. | 07:33 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ten nebezpečný šašek tu přijel pouze vyjádřit svůj opovržlivý postoj ke všemu evropskému, provětrat rezavou patku a rozšířit svou sbírku společenských přešlapů. Pryč z EU a hlavně vyhnout se euru. Diktát zdegenerovaných samolibých magorů nebrat.
30.5. | 04:19 adam12345678901234
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trump chrání zájmy USA a Američanů, na rozdíl od té německé krávy Merkelové, která sprasila všechno co mohla.
29.5. | 23:05 tomáš fuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
Chyba né evropa ale NĚMECKO!!!!
29.5. | 22:41 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby ta baba nechala Evropu Evropou a nezahnojila ji čmoudy, nemusela teď být sklamaná.Jenže strká rypák kam nemá a teď bude somrovat o pomoc? Ať baba trhne.Amík má pravdu.
29.5. | 21:47 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Evropa se bránit nemusí, protože jí nikdo nenapadá, jediným problém Evropy je intenzivní dovoz muslimských parazitů! Stačí jediné říci parazitům:"buď se přizpůsobíte a začnete pracovat nebo pojedete domů!" a hlavně to dodržet! Kdo bude bránit návratu domů internovat odděleně ženy a muži!
29.5. | 21:22 vo253
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ta pani jednou skončí u soudního dvora v Haagu.
29.5. | 19:58 Danuše Kramolišová
4
Náhlasit nevhodný komentář
To už ví každý, co vlastně čekala Milka?