Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2017
Bývalí ministři spravedlnosti

Milost pro Kajínka jako politický tah? Tohle říkají čeští politici

Zdroj: TV Nova

Na prezidentské milosti pro vězně Jiřího Kajínka se neshodují ani politici. Ministři spravedlnosti, bývalí i ten současný, na to mají různé názory. Podle jednoho prezident využívá popularity Kajínka k tomu, aby získal politické body, podle jiných měl dostat milost už dávno.

Každé pravidlo má své výjimky – to v neděli v Číně prohlásil prezident Zeman, když obhajoval svou plánovanou milost pro doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka.

 

"Mně to dlouhodobě mrzelo, že pan prezident vůbec nechtěl využívat tu pravomoc, protože já si opravdu jako člověk myslím, že bychom se měli snažit odpouštět," myslí si současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

 

Prezident Zeman milosti vždy odmítal s výjimkou jasně stanovených humanitárních případů. Dosud jich udělil sedm.

 

"Když o tom měl ty pochybnosti, jak říká, tak to samozřejmě mohl udělat i dříve. A já jsem mu to i doporučila," připomíná Pelikánova předchůdkyně Helena Válková.

 

 

"Já jsem přesvědčený, že pan prezident chce využít popularity pana Kajínka. Několikrát jasně řekl, že pan Kajínek není adept pro milost – proto v tom vidím pouze politické důvody," namítá bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec Jiří Pospíšil.

 

Pro Jiřího Kajínka je prezidentská milost jedinou možností, jak teď opustit vězení. Prezidentovo rozhodnutí podpořil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten měl pochybnosti už před lety.

 

"Dokázat ze dvou různých stran a z jednoho místa současně usmrtit dva lidi a postřelit třetího, to je svým způsobem artistický výkon," upozorňoval bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

 

 

Pospíšil ale namítá, že žádná kauza v České republice za posledních 25 let nebyla tak důkladně zkoumána jako případ Jiřího Kajínka. "Pokud jde o vinu, že spáchal ty trestné činy, dvě nájemné vraždy a jeden pokus, tak ty byly dostatečně doložené," dodává Válková.

 

Milost pro Kajínka už je prý připravena a prezident ji podepíše hned po návratu z Číny.

vbo, Eliška Zvolánková TN.cz