Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2017
Bývalí ministři spravedlnosti

Milost pro Kajínka jako politický tah? Tohle říkají čeští politici

Zdroj: TV Nova

Na prezidentské milosti pro vězně Jiřího Kajínka se neshodují ani politici. Ministři spravedlnosti, bývalí i ten současný, na to mají různé názory. Podle jednoho prezident využívá popularity Kajínka k tomu, aby získal politické body, podle jiných měl dostat milost už dávno.

Každé pravidlo má své výjimky – to v neděli v Číně prohlásil prezident Zeman, když obhajoval svou plánovanou milost pro doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka.

 

"Mně to dlouhodobě mrzelo, že pan prezident vůbec nechtěl využívat tu pravomoc, protože já si opravdu jako člověk myslím, že bychom se měli snažit odpouštět," myslí si současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

 

Prezident Zeman milosti vždy odmítal s výjimkou jasně stanovených humanitárních případů. Dosud jich udělil sedm.

 

"Když o tom měl ty pochybnosti, jak říká, tak to samozřejmě mohl udělat i dříve. A já jsem mu to i doporučila," připomíná Pelikánova předchůdkyně Helena Válková.

 

 

"Já jsem přesvědčený, že pan prezident chce využít popularity pana Kajínka. Několikrát jasně řekl, že pan Kajínek není adept pro milost – proto v tom vidím pouze politické důvody," namítá bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec Jiří Pospíšil.

 

Pro Jiřího Kajínka je prezidentská milost jedinou možností, jak teď opustit vězení. Prezidentovo rozhodnutí podpořil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten měl pochybnosti už před lety.

 

"Dokázat ze dvou různých stran a z jednoho místa současně usmrtit dva lidi a postřelit třetího, to je svým způsobem artistický výkon," upozorňoval bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

 

 

Pospíšil ale namítá, že žádná kauza v České republice za posledních 25 let nebyla tak důkladně zkoumána jako případ Jiřího Kajínka. "Pokud jde o vinu, že spáchal ty trestné činy, dvě nájemné vraždy a jeden pokus, tak ty byly dostatečně doložené," dodává Válková.

 

Milost pro Kajínka už je prý připravena a prezident ji podepíše hned po návratu z Číny.

vbo, Eliška Zvolánková TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.5. | 22:15 lena40
16
Několik ministrů spravedlnosti navrhovalo obnovu řízení. Neúspěšně. I Kájínkův ...
14.5. | 21:49 tirpits
-13
Zeman pouští nájemneho vraha ...
15.5. | 23:39 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud chce Kajínek očistit své jméno, bude muset zarýt hluboko. A podle mně není ze strany justice vůle se v tom rýpat. Dali to už desetkrát jednoznačně najevo. Asi je důvod. A pokud se Kajínek nedá, může se stát nehoda jemu. Třeba jen ta, že na něj něco navlečou. Pokoš jim jistě rád pomůže.
15.5. | 23:38 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
15.5. | 10:27 Miloš Tichý, no, to je jasný, že tady nikdo nic nevyřeší. Jen se o tom tlachá. Já osobně si myslím, že se nevyřeší nic. Vyšumí to do ztracena. Pokud se ovšem nestane některému ze zúčastněných nehoda.
15.5. | 13:37 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
čeští politici by měli mlčet, u amnestie Klauze se neremcalo tak nahlas a bylo to ještě horší na kvantitu
15.5. | 10:33 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
15.5. | 07:07 frantisek-vocilka....Máš hezké kecadlo,Ale stejně mu nerozumím.
15.5. | 10:27 Miloš Tichý
2
Náhlasit nevhodný komentář
Přeju hezký den.Tady se nemá cenu hádat.Počkáme si na konec,jak to všecko dopadne,Mnoho nejasností, mnoho otázek.Jak to dopadne?? tosnad každý ví.Dostane milost,a pak,,,, BŮH SUĎ
15.5. | 07:32 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
Vocilko, o tvé "chytrosti" svědčí tvůj písemný projev. Já jsem někde psal, že se Pokoš postřelil sám? Byl střelen zepředu. Jeho brácha zezadu. Divný, ne? To se asi teda moc vrtěl i se sedačkou.
15.5. | 07:07 frantisek-vocilka
-5
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame ti si chitri a pak si pokos do sebe v palil deset kulek chachacha
15.5. | 05:53 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
Lena40, jedna z trorií je, že Pokoš sejmul svýho bráchu zezadu. Napovídá tomu fakt, že Kajínek by musel být kouzelník, aby to stihnul. Dva co seděli vepředu to schytali každý z jiné strany. Pokoš seděl za bráchou...
15.5. | 02:07 maxfox
6
Náhlasit nevhodný komentář
Zeman je prostě pravičákům osinou v zadku.Ať udělá co udělá,ať řekne co řekne,všechno je špatně.Nemohou na něj,nepodniká,nekrade,tak ho uráží a kritizují.Velké přehmaty co dělal Havel a Klaus ty byly v pořádku.Že Havel pustil lumpy co pak kradli,znásilňovali a vraždili to je ok.A Klaus,to samé.
15.5. | 01:36 ed-bunda
7
Náhlasit nevhodný komentář
vážení a proč by Jiří Kájínek nemohl dostat milost. A kdyby to i udělal, teď po těch letech, už si své odseděl. Stejně oddělal jen lumpy, šibaly zkratka nekalé živly, tak proč ne?