Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 22:26
odborník na chatu

Na co si dát pozor při cestě autem k moři? Odpovídal expert z ÚAMK

Cestování
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj
Ptejte se mluvčího ÚAMK na všechno, co vás zajímá ohledně cestování autem

Chystáte se letos na dovolenou autem? Pak vás jistě bude zajímat, jaké novinky na vás na zahraničních silnicích čekají. Na vaše dotazy ohledně cestování v úterý večer odpovídal mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka.

Nejoblíbenější přímořskou destinací Čechů je dlouhodobě Chorvatsko a většina Čechů se k Jadranu vydává vlastním autem. Letos ale dovolená u moře výrazně podraží, více zaplatíte za dálniční známky, zdražily také některé potraviny.

 

O kolik dálniční poplatky podražily? Které řidičské prohřešky v zahraničí trestají přísněji než u nás? A jaké dopravní předpisy v Česku vůbec nemáme, ale v zahraničí vyžadují jejich dodržování?

 

Na vše, co se týká cestování autem nejen po Evropě jste se mohli ptát Petra Vomáčky z ÚAMK. Odpovídal od 20 do 21 hodin!

 

 

Víte třeba, že v některých zemích se výrazně liší povinná výbava auta od té české? Ve kterých státech tolerují, když si před jízdou dáte pivo? A na kterých trasách se dají očekávat kolony? Otázky i odpovědi najdete v on-line rozhovoru níže.

On-line rozhovor

Chat s Petrem Vomáčkou

21:06
Richard
Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat kde na hranicích s Chorvatskem se dá ,,koupit" elektronická krabička? Jedu přes Rakousko a obchvatem Slovinské dálnice. Je pravda že se nekupuje,ale platí se část za kterou je nabita? Údajně jsou dva druhy a který je lepší?
21:06
Petr Vomáčka
Petr Vomáčka Petr Vomáčka
Vše o ENC naleznete přehledně zde: http://www.uamk.cz/poplatky/enc-mytne-krabicky
21:05
Hanka
Dobrý večer, za 14 dní se chystáme do Itálie nahoru do Lignana. Chtěla bych se zeptat jaká je nejvhodnější cesta a jestli je také v Itálii potřeba dálniční známka?
21:05
Petr Vomáčka
Petr Vomáčka Petr Vomáčka
Osobně bych volil trasu přes Salzburg, Villach a Udine. V Itálii se platí mýtné.
21:04
Karel J.
Omlouvam se a doplnuji informace jedeme 12.8 na Makarskou...
21:04
Petr Vomáčka
Petr Vomáčka Petr Vomáčka
Tento termín není až tak špatný, ale velice záleží na aktuálním stavu silnic a dálnic. Co mohu doporučit, tak sobota bývá horší než cesta dopoledne v pátek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nevolnost za jízdy: poradíme vám, jak se jí zbavit
Konec nudy při cestě na dovolenou: 13 tipů, které zabaví celou rodinu

mom TN.cz

Diskuze

14.6. | 12:23 minibus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Petr Kelenda Nechapu proč lžete,,,, jezdim do Chorvatska každy rok a nikdy jsem nevyděl stat Octavii že ma problem jo Fordu a Citronu plno,,,,,
13.6. | 15:32 Petr Kelenda
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně si dávejte pozor na těsnění pod hlavou.Známej má odtahovku a nestíhá odvážet uvařené Octavky s Chorvatska.Většinou tam ani nedojedou,někteří jen do půli cesty.Pak se hrozně diví,že jejich vysněná 15 let stará Octávka stočená z půl milionu na oblíbených 150 tis km nedojela.