Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.4. 2017 21:04
vážně nemocní

Naděje proti nádoru kůže: V Česku se testuje nová vakcína

Zdroj: TV Nova

Nový lék na nejzákeřnější nádor kůže se testuje v České republice. Je to speciální vakcína určená pro vážně nemocné pacienty, kteří přišli k lékaři už s pokročilým nádorem kůže a metastázemi. První pacienti u nás už vakcínu dostávají.

Panu Jaroslavovi diagnostikovali lékaři melanom na ruce u podpaží. Už byl v tak pokročilém stádiu, že metastázoval a nejen do kůže. Teď svitla panu Jaroslavovi naděje. Dostal se mezi první pacienty, kteří u nás testují novou vakcínu, určenou právě pro tyto těžké případy.

 

"To v podstatě bylo poslední takový moje řešení, abych měl, špatně se tedy o tom hovoří, ale abych měl nějakou naději, že se můžu vyléčit," přiblížil pan Jaroslav.

 

V čiré tekutině je upravený běžný virus, který způsobuje třeba opary na rtech a ten se jednoduše vpíchne do metastázy na kůži. Lékař, který vakcínu podává musí mít na sobě ochranný oděv aby se virem sám nenakazil.

 

Virus se pak množí v kožních nádorových buňkách a ničí je. Zároveň ukazuje imunitnímu systému, proti čemu a kde všude má bojovat. Nádor tak nezabíjí vakcína, ale bílé krvinky samotného pacienta.

 

 

Vakcína se zatím v Česku testuje. Kombinuje se s biologickou léčbou, která výrazně zlepšuje její účinky. V první fázi by u nás mělo nový lék dostávat 30 pacientů. "V této studii máme zatím první pacienty na léčbě několik týdnů, předpokládáme, že by tady mohl být lék do 2 až 3 let," přiblížil přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

 

Díky nové vakcíně by mohlo výrazně přibýt pacientů, kteří budou se zabijákem melanomem dlouhodobě žít. Akutní onemocnění, které je ohrožuje na životě, totiž lékaři změní na chronické, kdy samotná imunita pacienta bude nádorové buňky držet v šachu a nedovolí jim se rozrůstat.
 

tn.cz / TV Nova