Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.11. 2017 20:49
vládní krize

Německý prezident chce zabránit dalším volbám. Jedná s lídry stran

Zdroj: TV Nova

Německý prezident zahájil jednání, která mají vyvést zemi z politické krize. Tlačí na předsedy parlamentních stran, aby se dohodli na funkční vládní koalici, a to i přes krach pokusu o sestavení vlády. Jenže politici všechny varianty odmítají a čím dál častěji mluví o nutnosti vyhlásit předčasné volby.

Prezident Frank-Walter Steinmeier má v rukou osud Německa a jasně řekl, co chce. "Očekávám, že všichni projeví vůli vyjednávat a umožnit v dohledné době vznik vlády. Ten, kdo se uchází o politickou odpovědnost ve volbách, jí musí dostát, když ji získá," řekl Frank-Walter Steinmeier.

 

Steinmeier pozval předsedy všech stran, které by se na vládě mohly podílet. Přesvědčoval Zelené a liberály z FDP, aby obnovili zkrachovalá jednání s vítěznou CDU/CSU. Na zítřek zve levicovou SPD, aby ji tlačil do velké koalice, ve které s CDU/CSU vládli dosud. S tlakem na politický kompromis mu pomáhá předseda parlamentu.

 

 

"Máme společnou odpovědnost za zemi. A nejen to. Reakce z Evropy a ze světa ukazují, že další země na nás čekají," řekl předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. V úvahu tak přicházejí předčasné volby nebo menšinová vláda.

 

"Neplánuji vést menšinovou vládu. Nechci říkat nikdy, ale jsem k tomu velmi skeptická a myslím, že předčasné volby by byly lepší cestou," řekla Angela Merkelová. Nové hlasování by si přálo 45 procent Němců. Průzkumy ale naznačují, že parlament by po něm vypadal velmi podobně.

ham TN.cz