Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.10. 2017 18:21
názor experta vyhlásí nezávislost?

Katalánsko chce odtržení! Ovlivní to dovolené Čechů ve Španělsku?

Zdroj: TV Nova

Zraky celého světa se teď upírají na Katalánsko - tamní premiér večer vystoupí v parlamentu a oficiálně promluví o výsledcích referenda. Už několikrát zopakoval, že vyhlásí nezávislost na Španělsku, které ale hlasování neuznává. Co by to znamenalo pro Čechy a jejich cesty třeba do Barcelony?

Ve Španělsku panuje celý den napětí, tamní obyvatelé čekají na projev premiéra Carlese Puigdemonta, který má oznámit, jestli opravdu vyhlásí nezávislost Katalánska na Španělsku.
Tisíce španělských policistů jsou připraveny v Barceloně zasáhnout, když dostanou od Madridu příkaz. Okolí parlamentu už obsadila policie, která u všech vstupů do budovy rozestavila svá vozidla.

 

I když je situace v zemi velmi napjatá, podle Jana Osúchy z Asociace cestovních kanceláří (ACK) zájem o dovolené ve Španělsku neutuchá. Podle něj ani zatím nic nenasvědčuje tomu, že by případné vyhlášení nezávislosti Katalánska, jehož hlavní metropolí je Barcelona, mělo cestování ohrozit.

 

"Tato země je dlouhoudobě jednou z nejnavštěvovanějších destinací. I kdyby k osamostatnění tohoto regionu došlo, tak by se to protahovalo pravděpodobně stejně dlouho jako debaty o brexitu," řekl Osúch. "Turismus nejen český, ale i španělský, je jedním z hlavních pilířů hospodářství... Dá se předpokládat, že i ten samostatný region by chtěl být otevřený vůči co největšímu množství turistů," dodal.

 

 

Jak moc by mohla změna poměrů ve Španělsku zamíchat cenami dovolených, si zatím netroufá odhadovat. Očekávání jsou ale podle Osúcha velmi pozitivní. "Všichni předpokládají, že eurovíkendy a letní dovolené budou na stejné úrovni, jaká byla v letošním roce," sdělil TN.cz.
 

 

Referenda se 1. října zúčastnilo na 40 procent Katalánců, 90 procent voličů hlasovalo pro nezávislost. Názory na to, co by mohl katalánský lídr Puigdemont v parlamentu říct, se různí. Některá zahraniční média píší, že by jeho odhodlání vyhlásit nezávislost mohly zbrzdit početné víkendové demonstrace Katalánců, kteří si přejí zůstat součástí Španělska. Zastavit by ho mohli také evropští lídři, kteří zdůraznili, že referendum nebylo legální.
 

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.10. | 17:21 fantozzi602
2
kdyz jde o tibet tak slunickarska pakaz rve jakoby je na vidle brali,ale ted ...
10.10. | 17:48 fantozzi602
-2
Chat s Tomiem Okamurou Online rozhovor začíná 11.10. v 20:30. - ty swine ho ...
10.10. | 21:48 akakinder
0
Náhlasit nevhodný komentář
Když chtěji stat rozdelit lide tak to hlavounum nevoní,je to protiustavní a separatistické.Kurdové ANO !Katalánci NE !Kosovo ANO !Krym NE ! Evropští soudruzi by si měli ujasnit postoje.Chce se mi zvracet na Evropskou "demokracii" U jednoho tak a jinde onak...
10.10. | 19:20 novus
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Pudgemont uz pronasi projev..Bohuzel Katalansky neumim a cz TV si asi netroufaj to nabidnout..
10.10. | 18:55 novus
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Canal 24 Horas,,venku davy demonstrantu, uvnitr parlamentu se to pomali schazi...
10.10. | 18:08 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
NEchat Putin takhle jak Rajoi zmydlit ty "Demonstranty " v Rusku, na Putinovi narozeniny,,to bys videl Skektikusi jak by "Obranci lidskych prav " vyrazili do ulic! Zatim strasi na jakemsi Foru 2000,, ztroskotancu a zaprodancu!
10.10. | 17:48 fantozzi602
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Chat s Tomiem Okamurou Online rozhovor začíná 11.10. v 20:30. - ty swine ho soupli na druhou stranku !!!
10.10. | 17:45 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
fantozzi602, novus ..pravda pravdoucí. Kde jsou teď všechny ty neziskovky a aktivisti, kde jsou ty tisíce demonstrantů za svobodu Katalánců, jaktože nikdo neřve o útlaku..
10.10. | 17:27 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Neni nejvyssi cas zacit "Spanely" "Humanitarne bombardovat"?? S Kosovem kdyz se trhalo od Jugoslavie to klaplo, proc by to nemelp klapnout ve Spanelsku? Snad nechybi ten "Humanitarni bombardak " v kratkejch kalhotach aby vydal povel?
10.10. | 17:21 fantozzi602
2
Náhlasit nevhodný komentář
kdyz jde o tibet tak slunickarska pakaz rve jakoby je na vidle brali,ale ted bylo zmlaceno 900 lidi protoze chteji taky samostatnost a fetky a povaleci ani muk,kde jsou? proc ten vozrala kalousek nemava katalanskou vlajkou
10.10. | 17:05 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..vážně si někdo myslí, že jim Madrid dá svobodu? HAHAHAHAHA..