Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.12. 2015 17:16
VELKÝ PŘEHLED

NOVINKY NA SILNICÍCH: Od 1. ledna čekají na řidiče tyto změny

Značení - dálnice
Zdroj: Profimedia
Změny v dopravě od 1 ledna - ilustrační foto

Rok 2016 přináší mnoho změn a velké množství jich čeká i na řidiče. Podívejte se na novinky!

Řidiče čeká od příštího roku mnoho zásadních změn. Například možnost si vybrat vlastní registrační značku, některé úseky dálnic budou zase nově bez poplatku. Podívejte se na všechny změny: 

 

"Nové“ dálnice a zvýšení rychlosti

Dálniční síť se v roce 2016 rozroste o 450 km nových dálnic. Ty ale vzniknou jen na papíře, neboť dojde k přeznačení stávajících silnic pro motorová vozidla na dálnice. Zároveň dojde ke zvýšení rychlostního limitu vybraných silnic první třídy, kde bude možné jezdit místo 90 km/h až 110 km/h. Budou to především takové úseky, kde jsou dva jízdní pruhy každým směrem oddělené centrálními svodidly. O zvýšení rychlostního limitu ale rozhodne příslušný kraj.

 

 

Jiné dálniční známky

V souvislosti s dálnicemi budou i nové dálniční známky, které mají kromě jiné barvy také jiný tvar. Má se tím především celníkům a policii zjednodušit rychlé rozlišení známky s omezenou platností. Ceny známek se nemění, roční kupón opět stojí 1500 korun. Novinkou má být také vyjmutí některých úseků dálnic z poplatku, ale důležitého pražského okruhu se to bohužel netýká.

 

Značka na přání

"Zajímavostí bude možnost požádat na úřadě o registrační značku na přání,“ říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Má to ale jistá omezení, například nebude možné používat některé zkratky, hanlivé výrazy a značka bude muset obsahovat aspoň jedno číslo. Nakonec bude na vůli úředníka, zda značku schválí nebo ne. Za jednu tabulku se bude platit poplatek 5000 korun, na automobil tak zaplatíte minimálně 10 000 korun.

 

 

Přihlášení vozu kdekoli

Po komplikacích s převodem vozidla a novým registrem chystá ministerstvo dopravy změnu, která umožní přihlásit a odhlásit vozidlo kdekoli, ne jen na úřadě v místě bydliště prodávajícího. "Pořád ale budete muset na úřad obce s rozšířenou působností a opět na něj budou muset prodávající a kupující společně, pokud nemají notářsky ověřenou plnou moc,“ připomíná Svoboda z Auto ESA.

 

Nízkoemisní zóna v Praze

Pokud máte vozidlo, které plní emisní normu Euro 2 a horší, ještě se do centra Prahy dostanete. „Magistrát sice schválil zavedení nízkoemisní zóny od roku 2016, ale její faktická účinnost je až od roku 2017,“ vysvětluje Tomáš Svoboda z Auto ESA.

 

Ulice pro cyklisty

Zajímavostí je chystaný návrh, který má zavést jakousi cyklistickou ulici, kde bude platit absolutní přednost cyklistů a rychlostní limit 20 km/h. Jelikož nebude smět řidič vozidla cyklisty ani omezit, bude zřejmě docházet ke kuriózním a často asi i vyhroceným situacím.

 

 

Nové dopravní značky

S novými dálnicemi a ulicemi se chystají i nové dopravní značky. To je i součástí programu sjednocujícího značení po celé Evropě. Například budeme častěji vídat značku označující nízkoemisní zónu, přibudou nové výstražné značky a také značky informující o vyjíždění vozidel hromadné doprahy z vyhrazeného pruhu. Nově se objeví také značka nabádající k dodržování bezpečného odstupu od vozidla vpředu například na dálnici.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.12. | 18:11 allanaldik
18
tak to zas je hovadina ,,absolutní přednost cyklistů" jak budou ridici ...
28.12. | 16:10 pichav
-23
KAZDY BY MEL JEZDIT JAK MUDOVOLUJE ZDRAVI SCHOPNOSTI A VUZ !!!!! TAKZE TYTO ...
10.5. | 10:41 pazitka12
0
Náhlasit nevhodný komentář
a co my, chodci a cyklisti?: http://www.tipcars.com/magazin-co-ceka-na-ridice-v-roce-2016-dil-5-chodci-budou-muset-nosit-reflexni-prvky-a-na-kole-budeme-muset-jezdit-strizlivi-8163.html
10.5. | 10:39 pazitka12
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě k dalším změnám v tomto roce: http://www.tipcars.com/magazin-co-ceka-na-ridice-v-roce-2016-dil-4-ridicak-na-motorku-bude-mnohem-tezsi-a-s-autem-budete-muset-prokazat-jizdu-v-tunelu-8159.html
29.12. | 17:01 tomáš fuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
kdo způsobí v německu nehodu má kurrva problem , akorát tady díky mizernym zákonům se jezdí jak v prassečinci
29.12. | 16:59 tomáš fuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
a pokud se jedná o stezky pro kolaře tak tam prostě jezdit nebudu , v obci jezdim 50 , nikoho neohrožuju a ohrozit se nenecham a pokud máte chut jedte do německa na dálnici třeba k Mnichovu a budete překvapeni jak jezdí , prassata jsou akorát u nás
29.12. | 16:56 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak ze všeho nejvíce by se policie měla zajímat o dodržování odstupu mezi vozidly jako jet 130 a mit za prdelíí pražáka 0.5 metru neni nic příjemného bral bych zato doklady na 5 let, instaloval jsem kameru v zadu i ve předu a rád to budu předávat policii k přeskoumání já v hrobě skončit nechci!!!!
29.12. | 14:58 cb31
2
Náhlasit nevhodný komentář
pozor zaby....---ja bych tam dyl pozor.poslanci..
29.12. | 12:32 Miloš Tichý
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Máte velku hrdost dát palec dolu, ale vaše hrdost je jaksi v prdeli.takže tuto debatu končím.
29.12. | 11:35 Miloš Tichý
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Doufám,že sa přizná cyp, ktery mi dal palec dolu.!!!
29.12. | 11:10 Miloš Tichý
-3
Náhlasit nevhodný komentář
29.12. | 10:59 allanaldik... U nás sa praví:: SYNKU, máš pravdu:!
29.12. | 10:59 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
zas za rok to bude mit absolutni prednost kocarek a bude moct stat uprostred silnice a jet i po dalnicich a silnicich 1 trid max. 5km/h.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme